ČUDO!
Nevjerojatni Goran Vrbanc zabio 44 koša u Pobjedi nad Cibonom!
Piše: Hrvoje Bajlo | Objavljeno 29.12.2011 u 21:27.

Goran Vrbanc Foto: Arhiva

Košarkaši Zadra plasirali su se na Final four Kupa Krešimira Ćosića svladavši pred svojim navijačima najljućeg rivala, Cibonu, rezultatom 90-89. Pri rezultatu 88:89 za Cibonu, u posljednjoj stotinki utakmice, nakon čak tri pokušaja, pobjednički koš za Zadar zabio je junak utakmice, Ante Delaš i ludnica u dvorani mogla je započeti!

Cibona je u utakmicu ušla bolje od Zadra. Koševima Tomislava Zubčića i Jure Lalića gosti odlaze na + 5 (12:17). S druge strane raspoložen je bio Goran Vrbanc, koji zajedno s Ivicom Radićem, nakon uvodih koševa Uroša Zadnika, smanjuju prednost Cibone. U devetoj minuti Zadrani preko Ivana Batura dolaze do prvog vodstva na utakmici (20:19). Do kraja četvrtine, Vrbanc je pogodio još jednu tricu (sa zvukom sirene) za 25:20.

Druga četvrtina također je protekla u dominaciji neokrunjenog šuterskog kralja, Gorana Vrbanca. Na opće veselje i odobravanje publike, svaki potez zadarskog šutera bio je nagrađen gromoglasnim pljeskom. Čak 21 koš zabio je Vrbanc u nepunih 10 minuta! Tako su Zadrani uskoro došli do svog prvog dvoznamenkastog vodstva (40:28), dok su s druge strane gosti prijetili preko iskusnog Davora Kusa. Došli su cibosi na -7 (46:39), no Vrbanc svom bivšem klubu praktički nije dao 'disati', pa se tako na 'veliki odmor' otišlo s rezultatom 53:39.

Serijom 9:0 Cibona je opasno zaprijetila Zadranima, pa je tako trener Zadra, Aleš Pipan, pri rezultatu 53:48 morao zvati 'time-out'. Izgleda da je 'time-out' motivirajuće djelovao na igrače Zadra, jer su opet predvođeni nerješivom enigmom za trenera Cibone, Goranom Vrbancom, napravili seriju 10:0, te su do kraja četvrtine kontrolirali utakmicu.

Na samom početku posljednje dionice susreta, Cibona se približila na svega tri koša razlike (74:71). Koševima kapetana Zadra, Ive Ivanova, kasnije i Ivana Batura, Zadar opet odlazi do 6 koševa prednosti (78:71). Tada, ničim izazvan, Nikša Prkačin nakon dosuđene isključujuće tehničke, odlazi s parketa i pokušava se fizički obračunati s nekolicinom ljudi u Zlatnom VIP-u, no srećom ubrzo su reagirali zaštitari, pa i sportski direktor Zadra, Branko Skroče, koji su zajendički spriječili ozbiljniji incident.

Nakon toga atmosfera u dvorani postaje uzavrela i Zadrani počinju gubiti prednost. Najmirniji u posljednjim, ključnim trenucima utakmice bio je Ante Delaš, zadarski razigravač, koji pri rezultatu 88:89 (Zadar gubi pola koša razlike!), nakon tri pokušaja Zadra zabija u posljednjoj desetinki utakmice za pobjedu Zadra 90:89.

Za kraj, valjda izdvojiti nevjerojatnu statistiku zadarskog šutera, Gorana Vrbanca, koji je za 38 minuta provedenih na parketu postigao čak 44 koša, uz šut za triicu 9/12. Podatak je ovo kojega ne viđamo često na košarkaškim parketima, pogotovo u Hrvatskoj ili ABA ligi. Sportski rečeno, čestitamo majstore, kapa do poda!

KK Zadar - KK Cibona 90-89 (25-20, 28-19, 21-26, 16-24)

Dvorana: Krešimir Ćosić
Gledatelja: 4000

KK Zadar: Zadnik 4, Smolić, Ivanov 11, Olivari 3, Vlaić, Radić 6, Šango, Delaš 5, Ramljak, Krapić 4, Batur 13, Vrbanc 44.

Cibona: Kus 23, Suton 6, Zubčić 8, Barbour 10, Rudež 13, Marčinković 2, Lalić 9, Rozić 2, Harper 4, Žižić 10, Kovačević 2.