U18: Nevjerojatni Toni Prostran presudio Španjolskoj s 35 koševa!
Piše: Kosarka.hr | Objavljeno 24.7.2009 u 1:11.

Toni Prostran

Hrvatska je susret otvorila s petorkom u kojoj su bila tri brončana s Novog Zelanda (Babić, Prostran i Batur), te Šekelja i Čutura, no protiv Španjolaca koji su nakon tri minute poveli 10:0 Hrvati su izgledali previše impresionirani. Jodar i društvo su dominirali u skoku, uz veći broj raspoloženih strijelaca, dok se hrvatska "knjiga" do kraja prve četvrtine svela na tri šuterska "slova" (Prostran 10p, Šekelja 5p, Batur 2).

Ipak, ni s takvom igrom koja nije bila na razini očekivane Vlašićevi izabranici zaostajali su na isteku 10. minute za četiri poena (17:21). Prvim svojim poenima Toni Brnas još je dodatno smanjio taj minus (20:23 u 13. minuti). Zakratko, jer je centarski par Španjolaca - Llovet i Gil - dao ključni doprinos seriji 9:2 kojom na nepune četiri minute prije kraja prvog poluvremena protivnik opet dolazi do dvoznamenkaste prednosti (22:32).

S nulom u rubrici napadačkih skokova i zaostatkom od 13 poena (29:42) hrvatski su juniori ušli u drugo poluvrijeme, no nekih bitnih pomaka u igri i rezultatu nije bilo. Iako ni Španjolci nisu briljirali u tricama, hrvatskih 2-13 nije izgledalo obećavajuće, kao ni stalnih desetak skokova zaostatka u odnosu na Španjolce. Najava preokreta uslijedila je ipak u nastavku treće četvrtine kada su Prostran, Čutura i Jakoliš povukli seriju kojom se od minus 16 došlo na minus 8 (53:61) krajem treće dionice.

Protivnik je potpuno stao i dopustio nastavak serije kojom je hrvatska repka (nakon niza Prostranovih poena) tricom Babića u 33. minuti ostvarila prvo izjednačenje na utakmici (61:61). Spomenuti dvojac uz pomoć Jakoliša i Bubala vodi ubrzo Vlašićevu četu na dotad maksimalnih sedam poena viška (74:67 u 37. minuti). No, opet su uslijedile dvije crne minute i Furija je na 1.26 prije kraja došla na samo poen zaostatka (76:75). Bubalo tricom prekida protivničku seriju nakon koje su Španjolci u dva navrata propustili pogoditi s iste udaljenosti. Babić na 17 sek. prije kraja propušta s linije slobodnih bacanja riješiti pitanje pobjednika, ali napravio je to junak pobjede Prostran s tri od četiri pogođena slobodna bacanja u posljednjim sekundama utakmice za konačnih 82:78.

Mladi Zadranin je s 35 poena predvodio našu izabranu vrstu, Babić je postigao deset, a Čutura devet poena. Kod poražene momčadi Llovet je postigao 16 poena, Sastre je dodao 13, dok je Jodar susret završio s 12 poena.

Hrvatska - Španjolska 82:78 (17:21; 12:21; 14:19; 29:17)

Hrvatska: Došen, Babić 10 (4sk, 3as), Čutura 9 (2sk, 1as), Bubalo 5 (2sk), Jakoliš 7 (6sk, 1as), Vrlika (1sk), Prostran 35 (4sk, 6as), Batur 2 (1sk), Juričić, Barać, Šekelja 6 (4sk, 1as), Brnas 8 (4sk).

Španjolska: Alverado, Guigou 3, Sastre 13, Llovet 16, Jodar 12, Tomas 7, Franch 10, Servera 6, Lopez 4, Lorenzo 3, Del Rio, Gil 4.