U19: Hrvatska treća na svijetu!
Piše: Kosarka.hr | Objavljeno 12.7.2009 u 15:14.

Toni Prostran

Imala je Hrvatska 79:70 četiri minute prije kraja, no Australci rade 9:0 i dolaze u egal minutu i pol prije kraja. Mario Delaš i Mitchell Young razmijenili su koševe za 81:81, a 40 sekundi prije kraja tricu iz kuta na asistenciju Delaša pogađa Ivan Batur za 84:81.

Jason Cadee probao je uzvratiti istom mjerom, ali promašuje, a veliki skok u obrani skuplja Dino Butorac. Njegovim bacanjima otišli smo na nedostižnih 86:81 26 sekundi prije kraja, a nakon nove promašene očajničke trice Australaca, Toni Prostran postavlja konačnih 87:81.

Prostran kao šuter 18 poena do odmora

Hrvatska je u susret ušla šuterski raspoloženo, pa je pogodivši 4/6 trica u prvoj četvrtini dvaput došla do +8 (21:13, 28:20), a Šime Olivari zabio je tada svih svojih osam poena. Najveću podršku dobio je u Tomislavu Zubčiću (7p), dok je u drugoj četvrtini glavni košgeter postao Toni Prostran.

Očito umoran od napornog prvenstva (deveta utakmica u 11 dana), Prostran se na agresivnu australsku obranu preselio na šutera, a napadima je sasvim solidno dirigirao Dino Butorac. No kada je trebalo povući u leđa, nije ni Prostran dvojio, a na taj je račun i skupio 12 poena u drugoj, ukupno 18 u prvom poluvremenu. Ipak, i takva njegova igra donijela nam je tek +1 (46:45) na poluvremenu.

Matthew Dellavedova sam je anulirao -8 na početku četvrtine, a nakon njegove i trice Chrisa Salecicha Australija ima i +2 (40:42), ponajprije zahvaljujući greškama naših. Dekoncentracija u napadu očitovala se u nediscipliniranim napadima u nizu, dok se u obrani prečesto spavalo na strani pomoći i u zagrađivanju (7 napadačkih skokova Australije).

Delaš 24 poena nakon odmora

Mario Delaš skupio je tri osobne u prvih 20 minuta pa i nije bio baš najagresivniji na terenu, no to se promijenilo početkom nastavka. Delaš je vezao devet poena za naše vodstvo 55:47 nakon tri minute drugog poluvremena, ali u samo jednoj minuti Young i Cody Ellis vraćaju Australce na 55:53.

No Delaš uz malu pomoć Zubčića (5p) nastavlja svoju dominaciju. Australci su se odlučili ne udvajati ga pod košem, a on napad po napad samo skupljao poene, pa u trećih deset minuta zabija 15 poena i donosi Hrvatskoj još dvaput +8 (64:56, 66:58), što su Australci smanjili za dva poena prije posljednje četvrtine (66:60).

Prostran se u posljednjoj četvrtini vratio na svoju prirodnu poziciju, a s nje nastavio tražiti Delaša nakon preuzimanja Australaca. Splićanin nam već u prvom napadu posljednje donosi najvećih +9 (69:60), no Australci se nisu predavali, stigli na -3 (69:66), samo da bi Butorac, Delaš i Zubčić došli do prilično lakih zicera za novih +9 (79:70).

Kurtović u završnicu s četiri mala

I jedni i drugi preuzimali su u obrani, pa koliko god su to naši kažnjavali za velikih +9 četiri minute prije kraja, toliko su nam Australci vratili u iduće tri minute. Brock Motum zakucava, Dellavedova zabija dva bacanja, a Ryan Broekhoff tricu, nakon čega povratak dovršava Salecich s linije bacanja (79:79).

Boris Kurtović odlučio se umjesto Zubčića u vatru gurnuti Ivana Batura i zaigrati s četiri mala samu završnicu i – pogodio. Batur je prije svoje najveće trice u dosadašnjoj karijeri zabio tek dva poena, a ovo mu je peta utakmica na ovom SP na kojoj je imao stopostotan šut iza linije 6,25 (četiri puta 1/1, jednom 3/3).

Delaš je zabio 24 od svojih 28 u drugom poluvremenu, Prostran je dodao 21 uz sedam skokova i četiri asista, a Zubčić 16 uz šest skokova i tri osvojene lopte.

Australija – Hrvatska 81:87 (20:28, 25:18, 15:20, 21:21)

Šut iz igre: 27/59 (46%) – 32/63 (51%)
Šut za tri: 5/15 (33%) – 7/18 (39%)
Bacanja: 22/27 (81%) – 16/23 (64%)
Skokovi: 31 (13 nap.) – 32 (13 nap.)
Asistencije: 11 - 10
Osvojene lopte: 4 - 5
Izgubljene lopte: 13 - 14

Australija: Page 3, Arnott, Cadee 7, Salecich 8, Dellavedova 14, Greenwood 4, Broekhoff 11, Motum 10, Ellis 9, Hodgson, Young 15, Harris-Tunks.

Hrvatska: Došen, Babić (7min, 0/1 za tri), Bilinovac (5min, 0/2 za dva, 2sk, 1il), Delaš 28 (30min, 12/15 za dva, 4/4 bacanja, 5sk, 1as, 4il, 2bl), Olivari 8 (37min, 1/2 za dva, 2/2 za tri, 5sk, 1il, 1bl), Butorac 6 (30min, 1/3 za dva, 0/5 za tri, 4/6 bacanja, 2sk, 2as, 3il), Prostran 21 (35min, 6/12 za dva, 2/5 za tri, 3/5 bacanja, 7sk, 4as, 1il, 2ol), Batur 5 (9min, 1/2 za dva, 1/1 za tri, 2sk, 1as), Planinić 1 (2min, 1/2 bacanja, 1sk), Bubalo, Radošević 2 (12min, 1/4 za dva, 2sk, 1il), Zubčić 16 (32min, 3/5 za dva, 2/4 za tri, 4/6 bacanja, 6sk, 2as, 3il, 3ol).