U19: Nesretan poraz od SAD-a u polufinalu
Piše: Kosarka.hr | Objavljeno 11.7.2009 u 14:04.

"Bolje da smo izgubili 20 razlike"

Slomljen je na kraju bio Mario Delaš. Kapetan se hrvao cijeli susret sa snažnim američkim centrima, a nakon utakmice za FIBA-TV priznao kako ga je ovaj poraz jako pogodio. "Bolje bi bilo da smo izgubili 20 razlike, nego ovako kad smo bili tako blizu. Moramo se pribrati, pobijediti Australce i uzeti tu medalju po koju smo i došli. I lani smo izgubili od Grčke u polufinalu i imali snage za utakmicu za treće mjesto", rekao je Delaš.
U posljednju minutu ušli su Amerikanci s prednošću 77:72 nakon pogođenih bacanja smirenog Gordona Haywarda, a našima nadu vraća Dino Butorac tricom s devet metara za samo -2 (75:77) na 40 sekundi do kraja.

Hrvatska se vratila u zonu, a Amerikanci u samom postavljanju napada izgubili 18 sekundi. Dvije sekunde prije kraja napada Terrico White šutira tricu koja je padala prema outu, ali spašava ju Hayward i nekako u terenu pogađa Tyshawna Taylora koji iz odbojke cilja obruč (za nove 24 sekunde), a lopta se opet odbija Amerima u ruke. John Shurna uhvatio je taj skok i dao loptu Haywardu, a ovaj će pogoditi oba bacanja 14.6 sekundi prije kraja za 75:79.

Boris Kurtović pozvao je minutu odmora, a nakon nje loptu uzima Toni Prostran i zabija brzo polaganje za -2 (77:79) deset sekundi prije kraja. Fauliran je bio Ashton Gibbs, a i on je neumoljiv s linije bacanja za konačnih 77:81. Prostran i Luka Babić promašili su uzaludne trice do isteka vremena.

Poigrali se Amerima u trećoj četvrtini

Bez obzira na poraz, ono što su naši napravili Amerikancima u trećoj četvrtini neće se tek tako zaboraviti. Prostran je dirigirao igrom, dijelio asiste Radoševiću i Delašu pod košem i Zubčiću na tricama, pa Hrvatska minus od 16 (30:46) s kraja prvog poluvremena pretvara u plus od četiri poena (57:53) u posljednjoj minuti treće četvrtine. Prostran je već tada skupio sedam asistencija, a Amerikancima su on i Delaš/Radošević očitali lekciju u pick-and-rollu na sredini terena.

U posljednju smo tako na oduševljenje 400-tinjak hrvatskih navijača u dvorani ušli s +2 (59:57), no skokovima u napadu SAD dolazi do +3 (62:65). Naši su uspijeli doći do pola koša zaostatka preko Zubčića i Delaša iznutra, ali Hayward pogađa važnu tricu za 66:70 na polovici posljednje četvrtine.

Uhvatili je Hrvatska još jednom priključak, bacanjima Prostrana i polaganjem Delaša došla na 70:70, a onda opet Hayward probija uz out-liniju i zakucava, pa nakon promašene isforsirane trice Zubčića Shelvin Mack zabija s poludistance težak šut iz driblinga za 70:74 dvije minute prije kraja.

Probali su naši zonom na kraju i uspijeli nešto obraniti, ali kad smo stigli na 72:75, Ivan Batur sve je školski napravio, fintirao šut i poslao nekog od Amerikanaca u peti red tribina, a onda se dignuo na šut s poludistance koji se nećkao po obruču i - ispao vani. U tom će skoku Zubčić napraviti prekršaj nad Haywardom, a ovaj do kraja postati glavni junak pobjede SAD-a.

Butorac 4/5 trice u prvom dijelu

Naši su na početku pošteno prepali Amerikance, poveli 6:0 koševima Ivana Batura i Marija Delaša, no nakon prvih poena SAD-a na isteku četvrte minute kreće njihova 11:0 serija. Terrico White i Seth Curry predvodili su napade izvana, a i ono što su promašili, Hayward i Moultrie zabijali su pod košem, pa ne čude stalne rotacije Kurtovića u kojima je i Darko Planinić (4p, 2sk) dobio deset minuta u prvom poluvremenu.

Na veliki odmor naši bi sigurno otišli i s puno većim minusom od 13 (33:46) da nije bilo Butorca. Šuter Cedevite bez straha je potrpao četiri trice iz pet pokušaja i zabio 12 već u prvih 20 minuta, ali bez prave podrške ostatka momčadi.

Koliko su se stvari promijenile u drugom poluvremenu najbolje govori podatak da smo u tih 20 minuta limitirali SAD na šut iz igre 10/26, a u napadu izgubili samo dvije lopte, ukupno 11, najmanje dosad na SP.

Delaš je zabio 17, po 15 su dodali Zubčić, Prostran (7sk, 7as) i Butorac. Hayward je zabio 15 za SAD.

Hrvatska – SAD 77:81 (16:22, 17:24, 26:11, 18:24)

Šut iz igre: 29/69 (42%) – 28/65 (43%)
Šut za tri: 9/22 (41%) – 7/25 (28%)
Bacanja: 10/13 (77%) – 18/23 (78%)
Skokovi: 37 (14nap) – 39 (14nap)
Asistencije: 13 – 14
Osvojene lopte: 1 – 5
Izgubljene lopte 11 – 8

Hrvatska: Došen, Babić (17min, 0/1 za tri, 5sk), Bilinovac (3min, 1as, 1il), Delaš 17 (26min, 7/18 za dva, 0/2 za tri, 3/4 bacanja, 3sk, 2as, 1il, 1bl), Olivari (12min, 0/1 za tri, 3sk, 1as), Butorac 15 (30min, 0/1 za dva, 5/7 za tri, 2sk), Prostran 15 (37min, 5/8 za dva, 0/4 za tri, 5/7 bacanja, 7sk, 7as, 3il), Batur 5 (22min, 1/5 za dva, 1/1 za tri, 6sk, 1as, 1ol), Planinić 4 (10min, 2/4 za dva, 2sk, 1il), Bubalo, Radošević 6 (14min, 2/5 za dva, 2/2 bacanja, 1sk, 4il), Zubčić 15 (30min, 3/6 za dva, 3/6 za tri, 8sk, 1as, 1il).

SAD: Gibbs 11, Curry 10, Taylor 9, Mack 2, Thompson 5, White 10, Hayward 15, Shurna 2, Miller 1, Casto, Moultrie 8, Thompson 8 (9sk).