U19: U pobjedi protiv Kanade Prostran upisao 29 koševa!
Piše: Kosara.hr | Objavljeno 6.7.2009 u 9:05.

Činilo se kako će to biti rutinska pobjeda naših jer su već u prvoj četvrtini napravili 10 razlike, a do poluvremena i +12. No u cijeloj trećoj četvrtini zabili su tek sedam poena, a Kanađani predvođeni bekom Coryjem Josephom čak 23, pa su u posljednjih deset minuta oni ušli s +4 (50:54).

Ipak, dvaput će razliku prepoloviti naš centarski duo Delaš-Radošević s linije bacanja, a onda Dino Butorac zabija tri trice u četiri napada (a i u tom četvrtom je tricu dodao i Mario Delaš) za 66:59 Hrvatske šest minuta prije kraja susreta.

Butorac će do kraja uhvatiti i važan skok u napadu pri 70:63 minutu i pol prije kraja, a pobjedu s linije bacanja osiguravaju Toni Prostran i Leon Radošević. Centar Cibone koš-faulom na asistenciju beka Zadra postavio je 83:74 dvije sekunde prije kraja, a sa zvukom sirene Joseph tek uljepšava poraz Kanade (83:77).

Delaš i Prostran po 18 poena u prvom poluvremenu

Hrvatska je otvorila utakmicu s 18:8, a u tih deset minuta još je jednom dominirao Delaš, zabivši 12 poena. Kao da se Prostran osjećao prozvanim takvom igrom Delaša, pa je on u drugoj četvrtini sam zabio 16 (četiri trice), a do poluvremena su imali po 18 poena.

Splićanin je dodao i šest skokova, a Zadranin po tri skoka i asista i četiri ukradene lopte, pa su Kanađani mogli biti presretni sa samo -12 (43:31). Jedan od razloga manje razlike bio je i omjer prekršaja. Hrvatska ih je već tad napravila 12, u odnosu na šest Kanade, pa su Kanađani s linije bacanja šutirali 12/16, a mi tek 3/3.

No opet su se naši prerano opustili. U dvije minute nastavka Kanda dolazi na 43:38, pa nakon što nas Ivan Batur tricom vraća na ugodniju razliku (46:38), Joseph i društvo nastavit će zabijati za prvo vodstvo Kanade (46:47) četiri minute prije kraja treće. Već tu su nam napravili 16:3, pa nakon što nas Prostran tricom vraća u vodstvo, Joseph ugrađuje još pet svojih poena u mini-seriju 7-1 za 54:50 Kanade nakon tri četvrtine.

Butorac dosad gađao trice 4/14

Boris Kurtović pokušavao je sve, od minuta odmora do čestih izmjena, pa je svoje dvije minute dobio i Darko Planinić (210cm, Široki), ali pravo rješenje pronašao je devet minuta prije kraja kada je u igru vratio šutera Cedevite. Butorac je dosad na prvenstvu zabijao pet poena u prosjeku, a prije ove utakmice zabio je samo četiri trice.

Delaš je nastavio sa sjajnim partijama i zabio 26 poena uz deset skokova i tri blokade, raspucao se i Prostran s 29 poena i pet trica, a imao je i sedam skokova, šest asistencija i četiri ukradene lopte. Butorac je zabio 11 poena (3/5 za tri). Kod Kanade 22 poena Mangista Aropa i 24 Josepha.

Hrvatska – Kanada 83:77 (18:11, 25:20, 7:23, 33:23)

Šut iz igre: 26/73 (36%) – 27/72 (38%)
Šut za tri: 12/31 (39%) – 5/15 (33%)
Bacanja: 19/20 (95%) – 18/25 (72%)
Skokovi: 41 – 43
Asisti: 16 – 10
Osvojene lopte: 9 – 8
Izgubljene lopte: 13 – 15

Hrvatska: Došen, Babić (20min, 0/3, 2sk), Bilinovac (5min, 0/1, 2as), Delaš 26 (38min, 8/12 za dva, 2/4 za tri, 4/5 bacanja, 10sk, 3bl), Olivari 2 (15min, 1/3, 3as, 1bl), Butorac 11 (20min, 0/2 za dva, 3/5 za tri, 2/2 bacanja), Prostran 29 (40min, 3/7 za dva, 5/11 za tri, 8/8 bacanja, 7sk, 6as, 4ol), Batur 3 (20min, 0/1 za dva, 1/3 za tri, 2sk, 2as), Planinić (2min, 1sk), Bubalo, Radošević 9 (23min, 2/11 za dva, 5/5 bacanja, 6sk, 1bl), Zubčić 3 (18min, 0/6 za dva, 1/4 za tri, 11sk).

Kanada: Nurse, Gagliardi 2, Burnatowski, Joseph 24 (8sk), Baker 6, Arop 22, Rivard 2, Thompson, Trasolini 6, Allison 7, Olynyk 8, Dewar.