U19: Hrvatska skinula i ratoborne Argentince
Piše: Kosarka.hr | Objavljeno 4.7.2009 u 15:54.

Mario Delaš

Boris Kurtović u petorku je uvrstio standardna tri Zadrana, Delaša i Tomislava Zubčića, no već u četvrtoj minuti gotovo sve (Delaš, Prostran, Olivari) izvadio vani. Igrač Tau Ceramice Matias Nocedal napravio je sam 7:0 za otvaranje utakmice, pa mu se priključio i play Juan Fernandez i Argentina ima +12 (4:16) već u šestoj minuti igre.

U napadu je Hrvatska zabila tek tri šuta (3/15) i izgubila pet lopti, a u obrani spavala ili ostavljala samog Nocedala, najopasnijeg šutera Argentine, tako da je samo -10 (8:18) nakon prve pravi blagoslov.

U drugoj se ukazao Mario Delaš pa je i Hrvatska počela igrati dopadljivo. Zabio je 14 poena u tih deset minuta, a da ga Andres Landoni nije faulirao, poluvrijeme bi zaključio divljačkim zakucavanjem dvije sekunde prije kraja. Ovako ga je završio s dva bacanja za naših 29:24.

Jednostavna matematika kaže da smo u toj četvrtini napravili 21:6, no dugo smo se šlepali u napadu. Neke naivno prodane lopte izludjele su Kurtovića, no nisu ni Argentinci bili ništa manje naivni na našeg čovjeka, pa je rezultat 15:22 svijetlio duge tri minute.

Prekid toga donio je Luka Babić, tricom iz kuta te krađom i asistencijom za Delaša, što nas je dovelo na -2 (20:22), a napad kasnije i do prvog vodstva (23:22) nakon koš-faula Delaša za kojeg Gaučosi nisu imali odgovor. Čistu seriju 14:0 zaključio je Radošević leđima košu za 25:22 minutu i pol prije velikog odmora.

Zubčić isprovocirao Argentince

Pravi spektakl događao se u trećoj četvrtini. Hrvatska je tricama Ivana Batura i Tomislava Zubčića došla do 38:28 nakon tri i pol minute nastavka, a potonji je zapalio Argentince proslavivši svoju drugu tricu za 43:30 urlajući u lice Landoniju. Ovom se to nije svidjelo pa mu je udijelio lakat (a nama loptu), samo da bi napad kasnije Zubčića šakom u stomak pogodio i Orlietti i onda se čudom čudio zašto je dobio isključujuću.

Zubčić nas je odveo na +17 (47:30), pa se udružio s Delašem da tu i ostanemo, a nakon blokade Delaša, Glinberg mu vraća laktom u vrat, dok Prostran istovremeno u kontri na drugoj strani zabija za najvećih +19 (53:34), što bi značilo da je Hrvatska u 24 minute napravila +31 (od 4:16 do 53:34, ili konkretno 49:18).

Ni izlazak Delaša nije previše spuštao razliku, pa u zadnju četvrtinu ulazimo s +14 (58:44), a ni lakat Glinberga nije bio prestrašan, pa se i Delaš vratio u posljednjoj četvrtini.

Klasično opuštanje naših u zadnjem periodu Gonzalez će kazniti s dvije trice u nizu, pa Argentinci dolaze na samo -7 (67:60) dvije minute prije kraja. Spasitelj je bio Toni Prostran kojem je Kurtović na posljednjem timeoutu jasno rekao: "Ne vrtimo više akcije, potroši 22 sekunde napada i onda radi što hoćeš." I uradio je, krađom i kontrom na raketni pogon za 69:60 na 1:40 do kraja, pa kasnije bacanjima za osiguranje pobjede naših.

Ni kraj utakmice nije bio bez incidenta. Gonzalez i Rasio potpuno su izgubili živce i jasnom gestikulacijom pokazali Leonu Radoševiću da će ga pričekati ispred dvorane da dovrše utakmicu. Vjerojatno onu koju je Orlietti započeo sa Zubčićevim trbuhom.

Hrvatska – Argentina 75:63 (8:18, 21:6, 29:20, 17:19)

Šut iz igre: 26/57 (46%) – 24/63 (38%)
Šut za tri: 6/22 (27%) – 4/18 (22%)
Bacanja: 17/23 (74%) – 11/17 (65%)
Skokovi: 33 – 39
Asistencije: 12 – 11
Osvojene lopte: 6 – 10
Izgubljene lopte: 16 – 16

Hrvatska: Došen, Babić 6 (24min, 1/1 za dva, 1/3 za tri, 2ol), Bilinovac (8min, 0/2), Delaš 27 (33min, 8/10 za dva, 2/2 za tri, 5/6 bacanja, 8sk, 2as, 3bl), Olivari (8min, 0/1 za tri), Butorac 3 (16min, 1/5 iz igre, 3as, 5il), Prostran 11 (33min, 3/7 za dva, 0/5 za tri, 5/6 bacanja, 5sk, 0as, 5il), Batur 9 (32min, 3/5 za dva, 1/3 za tri, 3as), Planinić, Bubalo, Radošević 7 (27min, 2/4 za dva, 3/6 bacanja, 5sk, 2bl), Zubčić 12 (20min, 2/5 za dva, 2/4 za tri, 2/2 bacanja, 9sk, 2as, 2bl).

Argentina: Gaynor 1, Fernandez 5, Glinberg 4, Cortes 2, Nocedal 11, Orlietti 4, Gonzalez 9, Barrios 6, Canete, Laprovittola, Landoni 10, Rasio 11.