U19: Delaš i društvo sredili i Novozelanđane
Piše: Kosarka.hr | Objavljeno 3.7.2009 u 12:12.

Mario Delaš Foto: Kosarka.hr

Haka nije impresionirala naše

Novi Zeland je u svom proboju na svjetsku košarkašku scenu donio nešto jedinstveno. Haka, tradicionalni maorski ples, sada je postala ritual poslije himni i prije utakmice, a bez obzira na impresivan način kako je izvode čak i juniori, puno se glasnije nakon Ka Mate hake čulo "U boj - u boj - za narod svoj!" Jasno, nisu vikali naši igrači, nego veliki broj kockastih navijača koji dolazi iz hrvatske zajednice u Aucklandu.
Novi Zeland igrao je bez Roba Loea, svog jedinog pravog tornja (211cm), no kao da im je to išlo u prilog u ovoj utakmici jer su nižim igračima pošteno namučili Delaša, Zubčića i Radoševića pod košem Hrvatske.

Stalno su se vraćali u egal, a posljednji put bili su tu na polovici posljednje četvrtine. Ipak, na 65:65 sjajno prolazi Dino Butorac i zabija zicer, isto ponavlja i Toni Prostran, a junak utakmice mora biti Mario Delaš.

Dodao je skok u napadu i koš, pa zabija s lijeve strane reketa od table, a onda i sretan šut na kraju napada s poludistance, također od table, za 75:66 minutu i pol prije kraja. Do kraja je uspio zabiti i koš-faul za najvećih 78:67.

Dojam je da smo mogli i puno lakše riješiti susret jer su odlično utakmicu otvorili Delaš i Ivan Batur. U samo dvije minute došli su do četiri zicera i odveli nas na 8:0, a Novozelanđani su izgledali prestrašeno vidjevši naš centarski duo Delaš-Radošević. Njihov šut za dva 8/25 u prvom poluvremenu potvrdit će tu tezu jer je većina polaganje bila više da ih ne blokiraju naši nego da se zabije koš.

Muke s tricama domaćih

Ipak, prebacili su se u obrani u zonu, a u napadu počeli pogađati izvana (4/6 trice), pa su se uspijeli vratiti u igru do kraja prve (18:16), a početkom druge i kratko povesti, tricom neugodnog krilnog centra Richieja Edwardsa (20:21). Kratko, jer na scenu stupa još jednom razigrani Toni Prostran.

Kako mu nišan u prvom dijelu i nije bio na mjestu (2/7), odlučio je tražiti svoje na zicerima (5as u prvom dijelu), pa nakon vodstva Novog Zelanda nalazi Delaša na zakucavanju, pa sam zabija coast-to-coast, pa opet nalazi Delaša na nečem što je sličilo na zakucavanje, a onda u kontri zabija na drugi obruč. Šteta što je tu seriju tricom presjekao Dion Prewster jer smo otišli na samo 30:24.

Ipak, iako su Novozelanđani došli i do 30:28, Prostran još jednom asistencijom na zakucavanju uz prekršaj nalazi Radoševića, a zicer će nakon skoka u napadu pospremiti i Šime Olivari za ugodnih 38:31 na poluvremenu. Bilo bi i više da Hrvatska nije nekoliko lopti dala protivniku u kontru.

Ipak, ugodnih +7 previše je opustilo naše. Nakon tri minute već smo ušli u bonus, a nakon Baturove trice kojom smo poveli 45:39, namučio nas je još jednom Edwards. Kontrom van Beeka domaćini su zaključili seriju 7:0 za novo kratko vodstvo 46:45.

Delaš odigrao vanserijski

Boris Kurtović nakon minute odmora vratio je u igru Delaša, ovaj mu se odmah odužio s dva zicera, pa važnu tricu preko ruke stavlja Dino Butorac, tri od četiri bacanja pogađa Prostran, a Delaš divljačkim zakucavanjem kroz srce reketa postavlja najvećih 57:48 tri minute prije kraja treće.

Šteta što su naši prosuli tu prednost u prvih pet minuta posljednje četvrtine. Opet Edwards, u društvu beka Brooka Ruscoea i krila Prewstera vratio je Kiwije na 65:65, a jedini koš iz igre naših u tom dijelu djelo je koga drugog no Delaša.

"Očekivali smo tešku utakmicu", kaže kapetan Hrvatske. "Igrali smo lani s njima i lako dobili, ali sada je bilo teško i dobro da smo uspjeli toliko posla napraviti napadačkim skokom." Delaš se zahvalio i našim navijačima. "Hvala im što dolaze, znače nam jako puno."

Igrači su ostali dugo nakon utakmice na parketu u slavlju s navijačima, a i organizator se potrudio – s razglasa je naime svirala Thompsonova "Lijepa li si".

Novi Zeland – Hrvatska 72:79 (16:18, 15:20, 24:24, 17:17)

Šut iz igre: 27/65 (42%) - 30/69 (43%)
Trice: 5/17 (29%) - 4/21 (19%)
Bacanja: 13/23 (57%) - 15/20 (57%)
Skokovi: 35 (13nap) - 41 (13nap)
Asistencije 9 - 13
Osvojene lopte: 9 - 4
Izgubljene lopte: 10 - 11
Koševi iz reketa: 30 - 50

Novi Zeland: Bloxham 7, Edwards 29 (9sk), Rowe, van Beek 6, Ruscoe 10, Beck 3, Nathan 2, Friday, King, Prewster 13, Buckrell 2, Loe.

Hrvatska: Došen, Babić (13min, 3as), Bilinovac (4min), Delaš 31 (34min, 15/24 iz igre, 14sk), Olivari 2 (16min, 1/3), Butorac 5 (22min, 2/6), Prostran 12 (37min, 4/9 dvice, 0/5 trice, 6as, 4sk), Batur 10 (31min, 4/10, 6sk), Planinić, Bubalo, Radošević 13 (31min, 3/7, 9sk), Zubčić 5 (11min, 1/2, 3sk).