U19: Hrvatska slavila protiv Kazahstana, Prostran upisao 23 koša!
Piše: Kosarka.hr | Objavljeno 2.7.2009 u 20:46.

Toni Prostran

Susret je bio neizvjestan prvih sedam i pol minuta (17:16), no tada naš najpoznatiji tercet uzima stvari u svoje ruke, pa zicerom

Kazahstanci su se vratili najbliže do sedam razlike na početku druge četvrtine, no tih 28:21 kao da je dodatno motiviralo naše, pa u četiri minute igre bježimo na +20 (45:25) ponajprije zahvaljujući Leonu Radoševiću koji u tu seriju ugrađuje sedam svojih poena.

Velika razlika u prvom poluvremenu omogućila je Borisu Kurtoviću rotiranje čak desetorice igrača (svih osim Došena i Bubala), pa košem Darka Planinića odlazimo i na +24 (56:32) dvije minute prije velikog odmora. Hrvatska je u prvom poluvremenu zabila šest trica (iz 12 pokušaja) i čak 15 zicera, a promašila tek dva bacanja (10/12).

Tricama Aleksandra Žigulina i Bekira Ismaila Kazahstan je početkom nastavka priprijetio i došao na samo -14 (58:44), no istom mjerom odgovara zadarski duo Prostran-Ivan Batur, pa se u samo dvadesetak sekundi Hrvatska vraća na +20 (64:44).

Zubčiću 12 minuta i tehnička

Kako se razlika do kraja treće nije dizala iznad 26 a ni spuštala ispod 20, malo zanimljivosti u susret unio je Zubčić. Naime, zaradio je tehničku na +25 (76:51) u posljednjoj minuti četvrtine, pa tako i izlazak nakon što je proveo samo dvije minute u igri u trećoj četvrtini. U posljednjoj se nije ni vraćao u susret, pa će ostati zapisano da je igrao tek 12 minuta u prvoj pobjedi Hrvatske na SP.

Najviša razlika bila je +30 koju smo imali četiri puta (86:56 do 90:60 i konačnih 104:74), dvaput koševima Radoševića i jednom košem Josipa Bilinovca koji je na kraju preuzeo ulogu playmakera od Prostrana. Jubilarni stoti koš zabio je Cedevitin Dino Butorac dvije minute prije kraja (100:76), a on je postavio i konačni rezultat.

Sjajni Prostran susret je završio sedam minuta prije njegova kraja s 23 poena i po šest skokova i asista i tri krađe. Dostojne pratitelje imao je u Radoševiću i Delašu, a dvoznamenkasti su bili i Batur i Zubčić. Zanimljivo, u prvih pet Kurtović je našao mjesto čak trojici Zadrana (Prostran, Batur, Olivari, Radošević, Delaš).

Hrvatska – Kazahstan 104:74 (26:16, 32:22, 20:17, 26:19)

Šut iz igre: 42/76 (55%) - 26/68 (38%)
Trice: 8/19 (42%) - 10/26 (38%)
Bacanja: 12/17 (71%) - 12/21 (57%)
Skokovi: 42 - 27
Asistencije 15 - 12
Izgubljene lopte: 19 - 23
Koševi iz reketa: 64 - 18

Hrvatska: Došen (4min, 0/1 iz igre), Babić 8 (19min, 4/7, 3sk, 2as), Bilinovac 6 (19min, 2/8, 8sk, 2as), Delaš 16 (31min, 6/10, 4sk, 6il, 4ol), Olivari 5 (23min, 2/5, 5sk), Butorac 6 (8min, 3/5), Prostran 23 (29min, 8/13 iz igre, 2/4 trice, 6sk, 6as, 2il, 3ol), Batur 11 (22min, 4/8 iz igre, 3/3 trice, 5sk), Planinić 2 (6min, 1/1), Bubalo, Radošević 17 (27min, 8/12, 4sk, 4il, 2bl), Zubčić 10 (12min, 4/6 iz igre, 2/3 trice, 6sk).

Kazahstan: Ismail 8, Gubašev, Sarmirza, Skornjakov 4, Tuleu 4, Tjutjunik 21, Illin 2, Degtjarev 2, Kožanov, Žigulin 19 (9sk), Arsenjev 6, Ahmet 8.