Zadar slavio u Spaladium areni protiv Splita 82-76
Piše: Hrvoje Bajlo | Objavljeno 29.4.2009 u 20:44.

Juby Johnson Foto: ZDS (Arhiva)

Košarkaši Zadra slavili su večeras u splitskoj Spaladium areni u 10. kolu Lige za prvaka protiv momčadi Splita rezultatom 82-76. Najbolji u redovima Zadra bio je Juby Johnson sa 18 upisanih koševa, 17 je dodao kapetan Zadra Todor Gečevski dok je Marko Car postigao 15 koševa. Zadrani su se sa osmom pobjedom iz devet susreta izjednačili na vrhu s Cibonom i Zagrebom.Zadar je bolji na otvaranju utakmice.

U utakmicu su jednako dobro ušli domaćini i gosti, pa je tako u 5. minuti rezultat bio izjednačen, 11-11. Tada Grgurević pogađa tricu za vodstvo Splita, a Jamon zakucava za 16-11. Štemberger pogađa novu tricu za Splićane 19-13, a bivši igrač Splita, Marko Car uzvraća mu istom mjerom te Splićani imaju +3. (19-16).

Rančić u pretposljednjoj minuti prve četvrtine pogađa dva bacanja te rezultat smanjuje na samo jedan koš razlike (19-18), no Grgurević s druge strane polaže te Split vodi 21-18. Igrač Splita Lucas Jamon u posljednjim trenucima prve četvrtine postiže još jedan koš te su Splićani na kratki predah otišli sa pet koševa prednosti (23-18).

Drugu dionicu loše su otvorili Zadrani. Pri rezultatu 27-22, Mario Delaš pogađa dva bacanja, a nakon njega novu dvicu za Splićane postiže Eddie Shannon koji svoje suigrače odvodi na +9 (31-22) koševa, ali mu ubrzo tricom uzvraća najbolji igrač današnje utakmice Juby Johnson (31-25).

Minutu prije odlaska na veliki odmor tricu promašuje Hrvoje Perić, no ubrzo se iskupljuje te već u sljedećoj akciji polaže za 37-32. Nakon Perića, polaže i Stipanović za 39-32. Na poluvrijeme se otišlo s rezultatom 43-38 za Split.

Nakon polaganja Gečevskog za 43-40, odlični Darlon Johnson također polaže za novih +5 za Splićane, a već u sljedećem napadu, splitski Johnson ponovno je bio strijelac, no ovaj put pogađa tricu za 48-40. Na 48-42 smanjio je Damir Rančić, a Marko Batina smanjuje na 50-42.

Tada Zadar radi seriju od 10-0 preko danas vrlo raspoloženih Johnsona (dvica), Cara (dvica), opet Johnsona (trica) te kapetana Todora Gečevskog (trica) i Zadrani dolaze u vodstvo od 50-52. Na 55-56 smanjio je Darlon Johnsom još jednom tricom, dok s druge strane, Jere Macura atraktivno zakucava za 55-58.

Na 58-58 izjednačio je Ante Grgurević, a Macura pogađa jedno slobodno bacanje za novo vodstvo Zadra (58-59) te se ujedno s tim, neizvjesnim rezultatom ušlo u posljednju dionicu susreta.

U posljednji dio susreta Zadrani i Splićani ušli su angažirano, pa je tako samo četiri minute prije kraja susreta rezultat bio 65-67. Hrvoje Perić zakucava za 65-69, Siniša Štemberger, nekada igrač Zadra pogađa samo jedno od dva bacanja za 66-69. U sljedećoj akciji Juby Johnson još jednom polaže, drugi Johnson, Darlon također polaže te je rezultat samo nekoliko minuta prije kraja potpuno neizvjesan, 68-71 za Zadar.

Četiri minute prije kraja Zadrani su imali priliku za odmaknuti se na +6, no Rančić promašuje dvije trice za redom. Na 68-73 povisio je kapetan Zadra Todor Gečevski, a Ante Grgurović polaganjem smanjuje rezultat na 70-73. Pri rezultatu 71-73 za Zadar, Marko Car postiže jednu od ključnih trica na utakmici te Zadrani odlaze na +5 (71-76). Do kraja utakmice rezultat se nije previše mijenjao te Zadrani iz Spaladium arene odlaze s nova, zasluženo osvojena dva boda. Konačan rezultat bio je 76-82 za danas bolje i vrijednije Zadrane.

Kao što smo već kazali, najbolji u redovima Zadra bio je Juby Johnson koji je postigao 18 koševa. Kapetan Todor Gečevski upisao je 17, a Marko Car 15 koševa. Kod domaćina Darlon Johnson postigao je 24 koša, a Jamon 16 koševa.