U20: Težak poraz Hrvatske protiv Litve
Piše: kosarka.hr | Objavljeno 2.8.2008 u 18:39.

U20 reprezentacija nije uspjela iznenaditi Litvu u drugom kolu Europskog prvenstva u Rigi. Kao i protiv Grka, naši su se opet mučili u napadu, prodali 18 lopti, šutirali 3/18 za tricu, a uspjeli nekako i promašiti 13 bacanja (8/21) pa ni ne čudi poraz od 19 razlike (88:69).

U petorci su počeli Bubalo, Krušlin, Mileković, Šarlija i Vukičević, ali gotovo svaku minutu Ivan Sunara je mijenjao tražeći pravi ritam, pa je svoje prve minute na EP dočekao i Luka Klarica. Naše traženje Litavci su vrlo brzo kaznili. Već nakon sedam minuta imali su 19:9, a dvoznamenkastu razliku držali su gotovo do kraja susreta, uz naše povremeno spuštanje na jednu znamenku. Teo Petani zaslužan je za jedno takvo, pogodivši našu prvu i jedinu tricu u pune tri četvrtine za -7 (24:17) nakon prvih deset minuta.

Ipak, radi se tek o povremenom spuštanju. S devet poena Lukasa Brazdauskisa izabranici Rimvydasa Samulenasa otišli su na 37:25 četiri minute prije velikog odmora, a možda bi razlika na poluvremenu bila manja od deset (39:29) da naši nisu već do tada gađali bacanja 4/13. Najbolji strijelac protiv Grka, Željko Šakić, u prvom je dijelu Litavcima zabio samo četiri poena i usput napravio tri osobne.

Seanse povremenog spuštanja službeno su završile polovicom treće četvrtine. Martynas Gecevičius je u seriju 15:2 ugradio tri trice, a tek je Miro Bilan uspio poentirati za naše, pa je tri minute prije kraja treće četvrtine rezultat 58:37. Tada se u igri pojavio prvi put i Marijo Hajdić, međutim, ne da se ništa nije promijenilo, nego Litva u posljednjih deset minuta ulazi s nedostižnih 68:43. Osam minuta prije kraja na semaforu je svijetlilo i rekordnih 72:45, ali tricama Klarice i dvicama Petanija naši se vraćaju barem ispod 20 koševa zaostatka.

Nakon što je u prvoj utakmici zabio Grcima 15 poena, Mario Filipović u drugoj nije zaigrao ni minute. Osim njega, u igru opet nije ulazio Ante Đugum. Obzirom na tijek priprema i probleme koje su mladi imali, možemo samo pretpostaviti da se radi o ozljedama.

Litva – Hrvatska 88:69 (24:17, 15-12, 29-14, 20-26)

Litva: Janavičius, Vasiliauskas 5, Juškevičius 17, Lipkevičius 5, Motiejunas, Žabas 6, Uzas 8, Brazdauskis 13, Valukonis 4, Gecevičius 18, Skurdauskas 6, Čepukaitis 6.

Hrvatska: Petani 13, Klarica 8 (5as, 3 uk), Filipović, Bubalo 2, Mileković 4, Krušlin 5, Šakić 8 (5sk), Hajdić 3 (5sk), Vukičević 8, Šarlija 6, Đugum, Bilan 12 (6sk).