U20: Hrvatska slavila u drami protiv Grčke
Piše: kosarka.hr | Objavljeno 1.8.2008 u 21:09.

Željko Šakić, Hrvatska Foto: kosarka.hr

Mlada reprezentacija Hrvatske napravila je malo iznenađenje u prvom kolu Europskog prvenstva u Rigi. Pobjeda 74:67 protiv Grčke ostvarena je tek nakon produžetka, a kako su Grci do njega stigli ući će u povijesne knjige. Naši su imali 60:54 četiri (!) sekunde prije kraja susreta, ali onda Mario Filipović radi prekršaj na trici na Evangelosu Sakellariouu, pa i gubi loptu što Charalampos Giannopoulos kažnjava tricom za 60:60 i šalje utakmicu u produžetak.

Ipak, Filipović se u potpunosti iskupio u produžetku, zabio šest od naših 14 poena, dok su po tri dodali Željko Šakić i Ivan Mileković, a Franjo Bubalo zabio je preostala dva što je bilo dovoljno za pobjedu jer su Grci izgleda ispucali svoju fortunu u regularnom dijelu i u pet minuta produžetka zabili tek sedam poena.

Već su nam na početku napravili 13-0 i poveli 13:4, a naš post od osam minuta bez koša prekida tricom Franjo Bubalo tek na ulasku u posljednju minutu četvrtine. Razlika se ipak nije smanjila jer je Antonios Michaloglou uzvratio istom mjerom (16:7 na kraju prve), a zaostatak je postao dvoznamenkast već početkom druge četvrtine. Grci su otišli na najvećih 20:7, ali Filipović i Šakić pokreću našu seriju u koju je pet poena ugradio i Mileković, pa dolazimo na samo -2 (28:26). Opet nismo iskoristili napade za izjednačenje ili čak vodstvo pa se na poluvrijeme ide s 26:31 jer je novu tricu prije sirene stavio Nicholas Calathes, igrač rođen u SAD-u.

Grčki Amer otvorio je i drugo poluvrijeme s 2+1, ali opet Šakić preuzima odgovornost i zabija šest poena u nizu u našoj seriji 10-0 (ostala četiri poena došla su zakucavanjima Šarlije i Bilana) pa je Hrvatska polovicom treće četvrtine napokon došla do vodstva 36:34. Međutim, do kraja četvrtine zabijamo još samo tri poena, a Grci 12 i ulaze u zadnjih deset minuta s 46:39.

Novim koševima Šakića i Bilana vratili smo se u egal, da bismo na ulasku u posljednju minutu i poveli tricom Bubala s 56:53. Još je jednu tricu zabio Šakić, a Matalon i Filipović zabijaju po jedno bacanje i u posljednjih 30 sekundi ulazi se s 60:54, što su naši nekako uspjeli ispustiti, ali posljedice, srećom, nisu trajne.

U našoj reprezentaciji ni minute nisu igrali Hajdić, Klarica i Đugum.

Hrvatska – Grčka 74:67 (60:60; 7:16, 19:15, 13:15, 21:14, 14:7)

Hrvatska: Petani 3, Klarica, Filipović 15, Bubalo 12, Mileković 8, Krušlin 2, Šakić 22 (8sk), Hajdić, Vukičević, Šarlija 2 (7sk), Đugum, Bilan 10 (8sk).

Grčka: Bogris 5, Matalon 9, Michaloglou 3, Giannakidis 3, Giannopoulous 8, Sakellariou 6, Karavasanis 2, Koukounias 2, Tsairelis 10, Sigkounas 3, Lymperopoulos 2, Calathes 14 (5sk, 5as).