Četvrta pobjeda juniora Hrvatske
Piše: Kosarka.hr | Objavljeno 30.7.2008 u 15:30.

U prvom susretu drugog dijela EP za juniore Hrvatska je pobijedila Ukrajinu rezultatom 88:76 i nastavila pobjedničku seriju. Ključna je bila serija 16:0 naših reprezentativaca kojom su krajem prve dionice preokrenuli minus osam, a umalo fatalna mogla je biti velika serija protivnika sredinom posljednje četvrtine kada su od -21 došli na -8.

Ukrajinci predvođeni svojim prvim strijelcem Ruslanom Otverchenkom poveli su na otvaranju utakmice i sredinom prve četvrtine imali su dotad najvećih osam prednosti (17:9). Hrvati su nakon toga zatvorili sve prilaze svom košu i do 19. minute napravili
Tricom je Otverčenko početkom druge četvrtine smanjio zaostatak (23:27), no sijevnule su ubrzo dvije trice Batura i Prostrana i u 13. minuti Hrvatska je prvi put imala dvoznamenkastu prednost (33:23). Sigurnu prednost naši reprezentativci nisu ispuštali sve do odmora na koji se otišlo s plus osam za Hrvatsku (41:33).Strpljivo su Ukrajinci na startu drugog poluvremena smanjivali zaostatak i nakon četiri minute igre došli na isto toliko poena zaostatka, no ništa više od toga nisu mogli. Delaš, Zubčić, Smajlagić i Prostran su za sljedeće četiri minute napravili seriju 11:4 i vratili Hrvatsku na dvoznamenkastu prednost (58:47), još je i povećavši do ulaska u posljednju četvrtinu (67:51).

KORAK DO POLUFINALA

Naši juniori su trijumfom nad Ukrajinom ostali usamljeni na prvom mjestu skupine F. Za prolaz u polufinale bit će im dostatna ili pobjeda protiv Rusije (srijeda, 20:15h) ili protiv Francuske (četvrtak 18h).Poredak:Hrvatska 6Rusija 5Francuska 5Latvija 4Turska 4Ukrajina 3

Nakon 90 sek. igre u posljednjoj dionici Vanjkovi su izabranici po prvi put došli do prednosti veće od 20 poena (74:53), ali je uslijedila serija Ukrajinaca 11:2 kojom su sredinom ovog perioda došli na -12 (64:76) i natjerali našeg izbornika da pozove minutu odmora. Ni nakon odmora igra Hrvatske nije se promijenila nabolje, te je Ukrajina tri i pol minute prije kraja imala dostižnih 70:78. U igru su vraćeni Batur, Delaš i Zubčić koji 1:27 min. prije kraja vraća Hrvate u mirnije vode (84:73) i oni na kraju slave s konačnih 88:76.
Najbolji igrač naše reprezentacije bio je opet Mario Delaš s 25 poena, 15 skokova i tri asista, Prostran je uz 21 poen imao šest skokova i četiri asista, dok je Tomislav Zubčić uz 16 poena dodao šest skokova. Najefikasniji igrač Ukrajine bio je Oleksandr Gudkov s 14 poena.

Ukrajina - Hrvatska 76:88

Ukrajina: Burenko, Dzyuba, Dobrikov 3, Lypovyy 11, Lebedintsev 11, Zaytsev 4, Dmytrenko 6, Otverchenko 11 (4sk), Chumakov 4, Gudkov 14, Osnach, Sandul.

Hrvatska: Došen 3, Prostran 21, Bilinovac, Smajlagić 6 (3sk), Fodor, Ramljak 2, Batur 9 (3sk, 4as), Planinić, Zubčić 16, Radošević 6, Delaš 25, Rikić.