Sjajnom obranom u finale
Piše: Matej Lordanić | Objavljeno 24.5.2008 u 21:39.

Igrači Zadra na najbolji mogući način zahvalili su Tornadu na bučnoj podršci - pobjedom! Foto: Zadarsport (Arhiva)

U prepunim su Jazinama košarkaši Zadra rezultatom 74:61 svladali Zagreb Crobenz i tako se plasirali u finale. Nakon neizvjesnog prvog dijela koji je završio 44:42, pokretljivom zonom Zadrani su u potpunosti zaustavili Zagrepčane i došli do pobjede. Dovoljno o fenomenalnoj obrani Zadra govori šut Zagreba 6/26 u drugom dijelu.

U Jazine se natiskalo oko 4.500 gledatelja koji su napravili fantastičnu atmosferu i nosili svoje miljenike do pobjede. "Prvo poluvrijeme je bilo naš maksimum", rekao je trener Pavličević na pressici nakon utakmice. Zaista, njegovi su igrači u prvom poluvremenu s lakoćom pronalazili put do Zadrovog koša i imali solidan rezultat. Nerijetko su i vodili, ali zagrebački brod je počeo nezaustavljivo tonuti u trećoj četvrtini. Jako je dobro krenuo Tomić i sa šest koševa u nešto više od tri početne minute predstavljao nerješivu enigmu za Zadrane. U prvim je minutama dubrovački centar u nekoliko navrata zajedno s Vladovićem pick and rollom izluđivao obranu domaćina.

Za Zadrane su pogađali Stallworth i Macura. Utakmicu je otvorio Stallworth tricom, potom poentira Macura, precizan je Stallworth, a lijepo je u kontri zakucao Macura. Međutim, problem za domaćina predstavljaju već dva faula kapetana Gečevskog u svega 2:48. Trener Petrović odmah poseže za izmjenom, mijenja ga Lalić. Dundović potom pogađa tricu, Brewer smanjuje, a Lalić pogađa oba slobodna bacanja. Tomić nastavlja pogađati, ovoga puta preko Lalića. Jurica Ružić 3:08 prije kraja prve četvrtine radi treći faul, a Stallworth pogađa jedno slobodno bacnanje za vodstvo Zadra 14:13.

Reprezentativci u Jazinama
Rukometni reprezentativci Hrvatske došli su u Jazine pogledati ovu utakmicu, a svojim su dolaskom izazvali oduševljenje prepunih tribina. Nerijetko su Zadrani klicali zlatnim olimpijcima koji će kvalifikacije za OI u Pekingu igrati u novoj dvorani na Višnjiku. Dodajmo ovome kako je Petar Metličić, kapetan reprezentacije, prije utakmice od Tornada dobio šal i majicu s natpisom "Igraj Zadre volim te".(M.L.)
Brewer pogađa jedno slobodno bacanje. Johnson tada uzima Vladovića u obrani, ovaj dva puta ulazi u reket i oba ga puta zadarski centri blokiraju, a s druge strane promašuje Stallworth. Dundović pogađa za dva, potom dodaje tricu, a između njegovih poena Johnson realizira jedno slobodno bacanje. Johnson pogađa za 18:18, a lijevim polu-horogom u posljednjim trenucima Simon postavlja 20:18, konačan rezultat nakon prve dionice igre.

U drugoj četvrtini Stipčević lijepim polaganjem na drugi obruč vraća Zadar u egal, ali Tomić s druge strane je neumoljiv i ponovno poentira. Trice potom izmjenjuju Johnson i Babić, a Zagreb pomalo odmiče poenima Tomića na 27:23. Seriju 5:0 gostiju prekida Lalić svojim ubačajem, na to odgovara Bašljan tricom iz kuta. Morović povećava vodstvo gostiju na solidnih +7, ali odgovor stiže u vidu trice Štimca.

Tomić nastavlja dominaciju među obručima svojim novim poenima na drugi obruč, a Stallworth, najefikasniji Zadranin u prvom dijelu, odgovara tricom. U obrani Zadar prelazi na zonu i radi seriju 8:0. Na tricu Stallwortha se nadovezao Brewer pogođenim bacanjima, Stipčević je poentirao uz faul i Zadar nakon zaostatka 28:34 ima vodstvo 36:34.

Nekadašnji igrač Zadra, Marko Popović, u pratnji svoje djevojke pratio je dvoboj Zadra i ZagrebaKratku stanku gostiju prekida Babić tricom, za Zadar su precizni Štimac i Stipčević, a u završnici poluvremena pogađa Vladović jedno slobodno bacanje, no nakon drugog promašaja Vrsaljko pogađa iz skoka u napadu. S linije slobodnih bacanja oba su puta precizni Brewer i Babić, a Macura doslovno u posljednjoj sekundi zakucava uz faul Vrsaljka, no ne uspijeva pogoditi dodatno slobodno bacanje. Pred 15-minutni odmor Zadar vodi 44:42. Nakon prvog poluvremena najefikasniji je bio Stallworth s 9 poena, a po sedam su dodali Brewer (šut 1/9, pet skokova, šest iznuđenih faulova, val. 11) i Stipčević. Kod Zagreba 14 poena (šut 7/7) uz sedam skokova je postigao Tomić (val. 18), a po 8 su dodali Babić i Dundović.

Tornadov transparentU nastavku gledamo rapsodiju u bijelom. Zagreb se donekle držao na početku treće dionice igre poenima Tomića, Brewer je precizan jednom s linije slobodnih bacanja, a potom pogađaju Dundović i Johnson. Tada Petrović naređuje prelazak na zonsku obranu koja je prelomila susret. Nevjerojatno je kako se Zagrepčani nisu mogli snaći na zonu Zadrana, dok je dobra obrana domaćinima dala krila u napadu te su s lakoćom otišli na veću prednost. Iz dobre obrane proizlaze dobri napadi, to se potvrdilo još jednom.

Stallworth pogađa tricu, potom odigrava sjajan pick and roll s Gečevskim, dok su gosti svoje napade neuspješno rješavali. Tomić poentira, ali nakon toga Zadar radi seriju 7:0 na krilima Gečevskog i njegovih šest poena u toj seriji. Nakon treće četvrtine Zadar ima vodstvo 59:50, a dokaz sjajne obrane domaćina je samo 8 primljenih poena u trećoj dionici igre.

Četvrtu četvrtinu otvara Ružić tricom, ali to su bili jedni od rijetkih poena Zagrepčana u posljednjoj dionici. Mravi pokušavaju zonom zaustaviti Zadrane, ali ne uspijevaju. Pogađa Stallworth, a Rok Stipčević sjajnom partiturom lomi goste i povećava prednost svoje momčadi na +16. Pogodio je Stipčević tricu, potom ukrao loptu i položio u kontri, a još jedna njegova trica za +16 je značila kraj svih nada gostiju. Gosti su uporno pokušavali tricama, ali pored pokretljive zadarske zone nisu mogli. Graditelj igre Zagrepčana Jakov Vladović priznaje svoj udio krivice u tome: "Ja sam jedan od glavnih krivaca što smo loše reagirali na njihovu zonu."
Zadrani kao da su zaključali svoj obruč, gosti su neuspješno, ali uporno pokušavali, no nisu mogli, pogotovo bez Tomića koji je taj period proveo na klupi. Dovoljno o nemoći Mrava u drugom dijelu govori samo 11 postignutih poena u prvih 16 minuta drugog poluvremena.

Post Zagrepčana prekida Vladović polaganjem uz faul. Precizan je s linije slobodnih bacanja. Stallworth potom postiže još jednu tricu za vodstvo 72:56, a nešto manje od dvije minute do kraja Petrović odlučuje u igru ubaciti Prostrana, Marčinkovića i Šarliju. Lijepim poenima iz okreta Šarlija se upisuje u strijelce, a konačnih 74:61 postavljaju Vladović tricom i Babić pogodivši oba slobodna bacanja.

Zadrani su zaista sjajno odigrali drugo poluvrijeme i dokazali da su ovoga trenutka najbolja hrvatska momčad. Pokretljivom su zonom otupili napadačku oštricu gostiju i u potpunosti ih onemogućili. Natjerali su ih na nekoliko lopti bačenih "u bunar" i na neke nerezonske šuteve, a kada im se otvorilo u napadu bilo je jasno da će Zadar uvjerljivo slaviti. Valja pohvaliti odličnu igru Roka Stipčevića koji je sa svojih 8 uzastopnih poena u posljednjoj četvrtini riješio svoju momčad grča i susret odveo u mirnije vode.

Također, preciznost iza linije 6.25 metara je dokazao i Stallworth pogodivši četiri trice. Stallworth je bio jedan od najraspoloženijih Zadrana večeras i uz Stipčevića svakako prvo ime utakmice. Dodajmo ovome kako je Split na Gripama fantastičnom igrom u posljednjoj četvrtini uspio pobijediti Cibonu rezultatom 83:74. O najboljoj momčadi u Hrvatskoj će tako odlučivati Zadrani i Splićani, a prva se utakmica igra već u utorak u Jazinama.

Najefikasniji igrač Zadra bio je Stallworth s 18 poena (šut 6/14) uz pet iznuđenih faulova, a Stipčević je dodao 15 uz po tri skoka, iznuđena faula i ukradene lopte (val. 16). Kod gostiju istaknuo se Tomić s 20 poena i 12 skokova (val. 27), a Babić i Dundović (pet skokova, tri ukradene lopte) su postigli po 10.