Piše: Roman Morović | Objavljeno 24.2.2008 u 8:09.

Suci: Saša Šarac, Tomislav Prpić i Danijel Perić

KK Borik Puntamika: Bilić 14, Dundov 7, J.Dražović, Pavić 8, T.Dražović 4, Dević 6, Mrva 11, Čular 21, Jurjević 3, Žorž 2, Krapić 7, Đugum 2
Trener: Tihomir Bujan

KK Dubrovnik: Radić 7, Brkić 9, Rikić, Karač 7, Glavinić 12, Oštrić, Vranješ 29, Hajdić 3, Sirišćević 4, Prce, Škifić 3, Perić 3
Trener; Darko Kunce

Košarkaši Borik Puntamike jučer su, u 15. kolu A-1 lige, ostvarili izuzetno važnu pobjedu koja ih još uvijek drži u utrci za četvrto mjesto na tablici koje vodi u ligu za prvaka. Puntamičani su, pred oko dvjestotinjak gledatelja u Jazinama, bili bolji od Dubrovnika rezultatom 85-77, te tako ostvarili svoju osmu ovosezonsku pobjedu.

Domaći su odlično otvorili utakmicu, poveli 22-12, no Dubrovnik se vraća u igru i već početkom druge četvrtine vodi 22-24. Gosti, oslabljeni neigranjem ozljeđenog kapetana Lučića ipak nisu mogli pružiti veći otpor. Serijom 8-0 kod rezultata 35-35 Borik lomi utakmicu, te na odmor odlazi sa vodstvom 45-41. U trećoj četvrtini domaći u potpunosti kontroliraju tijek zbivanja na terenu, te u nekoliko navrata dolaze do visokih +17. Tek pred kraj utakmice Dubrovčani su uspjeli koliko toliko ublažiti poraz.

Prva četvrtina 22-22

Trener Borika Tihomir Bujan susret je otvorio petorkom Dražović, Mrva, Đugum, Dundov, Pavić, dok je gostujući strateg Darko Kunce na parket poslao Perića, Brkića, Karača, Glavinića i Vranješa.

Nakon dvica Đuguma i Brkića na otvaranju utakmice Borik se serijom 9-0 odvaja na 11-2 i već u startu pokazuje tko je gazda u Jazinama. Ipak, zahvaljujući vrlo brzom ulasku u bonus, nakon samo četiri minute, Dubrovčani polako stižu zaostatak i dolaze na samo -3, 13-10.

Serijom od tri uzastopne trice (2 Mrva, 1 Pavić) Borik odlazi na +10, 22-12, no do kraja četvrtine više neće postići niti jedan poen. Dubrovnik se, zahvaljujući vrlo dobrom Vranješu i slobodnim bacanjima vraća na 22-22, a početkom druge četvrtine i vodi 22-24 (serija 12-0).

Druga četvrtina 23-19

Već spomenuto vodstvo gostiju vrlo brzo je novom tricom preokrenuo Ivo Pavić, a Dubrovčani će još jednom, posljednji put na utakmici, doći u vodstvo dvicom Vranješa za 25-26. Drugu četvrtinu obilježio je mladi play Borika Antonio Bilić sa tri trice iz četiri pokušaja, no “Gospari” su se sve do tri minute prije poluvremena držali u igri (35-35).

Tada se Borik, serijom 8-0 (trice Bilić i Krapić, dvica Čular), odvaja na 43-35, a na poluvrijeme odlazi s prednošću 45-41. Goste je u igri držao samo izvrsni Ante Vranješ (17 poena, 6 skokova u prvom dijelu).

Treća četvrtina 24-15

Treća četvrtina bila je ta koja je definitivno prelomila utakmicu u korist domaćina. Već na otvaranju Borik serijom 9-2 (4 Čular, 3 Mrva, 2 Dević) odlazi na 54-43, a nakon timeouta Dubrovnik se posljednji put pokušao vratiti u igru, došavši tricom Perića i dvicom Brkića na -6, 54-48.

Usljedila je nova serija domaćih 11-0 (6 Čular, 3 Jurjević, 2 Dević) za najveću prednost na utakmici +17, 65-48. Istu razliku Borik je imao i minutu kasnije, 67-50, a treću dionicu igre zaključio je Vranješ dvicom uz dodatno bacanje za 69-56. Polovicu od 24 koša Borika u ovoj četvtini postigao je odlični Ivan Čular.

Četvrta četvrtina 16-21

Posljednja četvrtina započela je malim postom od dvije i pol minute, a šest minuta prije kraja susreta Vranješ mini serijom 5-0 (trica i dvica) vraća Dubrovnik na -10, 73-63. Usljedio je period igre koš na koš, a Dubrovčani pred sam kraj susreta tricom Glavinića (serija 8-2), dolaze na samo pet poena zaostatka, 78-73.

Ipak, pobjeda Borika niti u jednom trenutku nije bila upitna, a potvrdili su je sigurnim izvođenjem slobodnih bacanja najbolji pojedinci kod domaćina Čular i Bilić za konačnih 85-77.

Statistika

Najbolji kod pobjednika bio je upravo Ivan Čular (21 poen, 7 skokova), a svoju najbolju utakmicu od dolaska u Borik odigrao je Antonio Bilić (14 poena, tri trice). Kapetan Mate Mrva pobjedi je doprinijeo sa 11, Ivo Pavić sa 8, a Ante Krapić sa 7 poena.

Kod Dubrovnika jedini raspoloženi bio je Ante Vranješ koji je za 40 minuta ubacio 29 poena uz 9 skokova. Vrijedi istaknuti i učinak Glavinića (12 poena, 7 asistencija), te Brkića (9 poena, 8 skokova). Ipak, kako je na press konferenciji naglasio i trener Darko Kunce, izostanak kapetana Lučića bio je nenadoknadiv.

Kompletnu statistiku pogledajte ovdje.

Ovom pobjedom Borik je ostao u igri za četvrto mjesto koje vodi u ligu za prvaka. Svjetlost (omjer 10-5) se domaćom pobjedom nad Osijekom 87-66 pridružila već sigurnima Šibeniku i Cedeviti (omjer 11-4, pobjeda Cedevite u derbiju 92-78). Prvi domaći poraz doživio je Kvarner kojega je poraz od Alkara 92-101 koštao gubitka posljednje nade u ligu za prvaka.

Tako su u utrici za četvrto mjesto ostali Dubrava (pobjeda nad Zabokom 88-74, omjer 9-6), Borik i Zabok (omjer 8-7).

U idućem kolu Borik gostuje u Sinju kod Alkara, Zabok kod kuće dočekuje Cedevitu, a Dubrava gostuje u Dubrovniku.