Veliki povratak Zadra u posljednjoj četvrtini: Azovmash Mariupol - KK Zadar 82-80
Piše: Roman Morović | Objavljeno 19.2.2008 u 19:49.

Samo -2 uoči uzvrata u Jazinama ulijeva optimizam ali i poziva na oprez

U prvoj utakmici drugog kruga Uleb kupa košarkaši Zadra ostvarili su odličan rezultat u ukrajinskom Mariupolu. Domaći je Azovmash na kraju slavio sa samo 82-80 iako je od samog početka susreta bio u velikoj rezultatskoj prednosti koja je dostizala čak i +15.

Prva četvrtina 17-13

Mini serijom 4-0 utakmicu su otvorili Henderson i Archibald, a Zadar je uzvratio tricom i dvicom Johnsona, te dvicom kapetana Gečevskog za vodstvo 8-11.

Tada Ukrajinci uzvraćaju identičnom serijom 7-0 (trica Lishchuk, dvice Buford i Archibald), te dolaze do vodstva 15-11, a nova dvica Archibalda zaključila je prvu četvrtinu pri rezultatu 17-13.

Druga četvrtina 22-17

Domaći su furiozno otvorili drugu četvrtinu i serijom 12-2 (dvije trice Buford, jedna Liadelidis) došli do velikih +14, 29-15.

Nakon trice Lalića, Azovmash dolazi i do najveće prednosti na utakmici +15, 33-18, a Zadrane je od potpunog potopa spasio dvojac Brewer–Gečevski koji je razliku smanjio na prihvatljivih -8, 33-25.

Unatoč katastrofalnom otvaranju druge četvrtine Zadar se pred kraj poluvremena gotovo u potpunosti vratio u egal. Nakon trice raspoloženog Beuforda za 36-25, Stallworth dvicom i Brewer tricom vraćaju Zadar na samo -6, 36-30.

Nakon trice Mescharakoua na odmor se otišlo s prednošću Azovmasha 39-30.

Treća četvrtina 28-25

Niti otvaranje treće četvrtine nije izgledalo dobro za Zadar. Liadelidis je dvicom odveo domaće na +13, 44-31, no srećom po Zadrane Corey Brewer danas je bio nezaustavljiv.

Do kraja treće četvrtine pogodio je tri trice i praktički sam držao Zadar na desetak poena zaostatka. U posljednju četvrtinu ušlo se s rezultatom 67-55, a tada je krenula furiozna serija Zadrana.

Četvrta četvrtina 15-25

Šest poena Shammela Stallwortha, trica Jubya Johnsona i dvica Jure Lalića (serija 11-2) na otvaranju posljednje dionice igre vratili su Zadar na samo tri poena zasotatka 69-66.

Nakon dvije dvice Lishchuka za 73-66, Štimac tricom i Stallworth dvicom vraćaju Zadar na -2, 73-71, a sličan scenarij vidjeli smo i u iduće dvije minute.

Prvo je Archibald odveo domaće na +6, 77-71, a potom Brewer dvjema dvicama vratio na 77-75. Nova trica najboljeg domaćeg igrača Buforda ponovno je donijela Azovmashu +5 (80-75), ali "zadarski" dvojac Brewer-Stallworth danas je naprosto briljirao.

Zadar je tako u posljednjoj minuti imao u rukama produžetke, 80-80, no minimalnu pobjedu domaćima donijeo je Henderson pogocima sa linije slobodnih bacanja za konačnih 82-80.

Statistika

Azovmash je predvodio trojac Buford (20), Henderson (18), Archibald (17 poena, 11 skokova), a vrlo dobri bili su i Lishchuk sa 10, te Liadelidis sa 9 poena.

Kod Zadra najbolji je bio fenomenalni Corey Brewer sa 27 poena i šest asistencija, a vrlo dobar bio je i Shammel Stallworth sa 17 poena i 5 skokova. Lalić je zabio 11 poena, Johnson i Štimac po 9, a kapetan Gečevski ubacio je 5 poena uz 8 skokova.

Kompletna statistika!

S obzirom na brojne probleme unutar momčadi u proteklih desetak dana i kretanje rezultata od samog početka susreta ovo je za Zadar izvrstan rezultat koji u svakom slučaju ulijeva veliku dozu optimizma uoči uzvratnog susreta za tjedan dana u Jazinama.