U subotu u Pioniru derbi za drugo mjesto: KK Crvena Zvezda - KK Zadar
Piše: R. Morović | Objavljeno 6.12.2007 u 14:31.

Može li Zadar nakon 32 godine dobiti Zvezdu u Pioniru? Foto: H. Bajlo

Košarkaši Zadra u subotu u "Pioniru" igraju susret 13.kola NLB lige protiv beogradske Crvene Zvezede. Posljednji je to susret prvog dijela natjecanja i pravi derbi za drugu poziciju. Sastaju se naime dvije momčadi koje sa omjerom 9-3 dijele drugo mjesto iza Partizana koji je vodeći sa samo jednim porazom.

Podatak koji se najčešće spominje u najavi utakmice jesu 32 godine koliko Zadar nije slavio protiv Zvezde u Beogradu. Neugodna tradicija koju će trener Petrović sigurno nastojati srušiti, a na raspolaganju će imati cijelu momčad, osim ozljeđenog Roka Stipčevića.

Zadrani u Beograd putuju osokoljeni nakon šest uzastopnih pobjeda u NLB ligi, te uvjerljive igre i visoke pobjede protiv Strasbourga u Uleb kupu. Novom pobjedom Zadar bi ostao jedini pratitelj Partizana na drugom mjestu, a na najbolji mogući način bi otvorio tešku seriju utakmica koja ga očekuje do kraja mjeseca (Kazan, Cibona, Turow, Budućnost)

Beograđani su sezonu otvorili vrlo dobro, pobjedama protiv Hemofarma i Vojvodine u gostima, te protiv Cibone u Pinoniru. Prvi od svoja tri ovosezonska poraza u NLB ligi Zvezda je doživjela na gostovanju u Podgorici kod Budućnosti 79-74. Usljedile su potom nove tri pobjede (Olimpija, Široki, Split), te poraz u gradskom derbiju od Partizana, uvjerljivo 82-67.

I dalje su "crveno-beli" nastavili u istom ritmu, tri pobjede redom protiv Zagreba, FMP-a u gostima i Geoplin Slovana, a potom i treći poraz. U prošlom su kolu neočekivano poraženi u Domžalama od domaćeg Heliosa 85-67.

U ULEB kupu igrači trenera Stevana Karadžića imaju gotovo savršen omjer. Poraženi su samo očekivano na gostovanju kod Dinama iz Moskve, a pobijedili su četiri puta; u Pioniru protiv Panelliniosa i Fortituda (čak 99-66), te u gostima kod Nymburka i Ostendea. Posljednju pobjedu ostvarili su upravo u Belgiji gdje su slavili 72-73, tricom Tadije Dragićevića u posljednjim sekundama utakmice.

Prva dva imena ove momčadi i igrači koji provode uvjerljivo najviše minuta na terenu su amerikanac Omar Cook i upravo Tadija Dragićević. Oba su dosad u NLB ligi odigrala preko 400 minuta, a nitko drugi (osim Kovača 293), nije stigao čak niti do brojke od 250 odigranih minuta.

Zvezda je 15 puta osvajala prvenstvo svoje zemlje (12 za vrijeme Jugoslavije), a pet su puta bili pobjednici kupa (3 za vrijeme Jugoslavije). Jedini europski naslov je Kup Pobjednika Kupova iz 1974.