Poraz Zadra u Nizozemskoj: Eiffel Towers - KK Zadar 93-83
Piše: R. Morović | Objavljeno 20.11.2007 u 20:56.

Jayson Wells bio je najbolji igrač utakmice sa 21 poenom (3/4 za tricu) Foto: ANP

Den Bosh, 20.studenog 2007.
Dvorana: Maasport Sports & Events
3.kolo ULEB kupa
Gledatelja: 2000

Eiffel Towers - KK Zadar 93-83
(31:22, 22:19, 19:13, 21:26)

Suci: Fernando Rocha (Portugal), Nicolas Maestre (Francuska), Regis Bardera (Francuska)

Eiffel Towers: Zijlmans, Stevenson 3, Berkowitz, Frederiks 3, Young 10, Oliver 9, Tucker 7, Kurtz 19, Akerbook 13, Wells 21, Owens, Aarts 8
Trener: Randy Wiel

KK Zadar: Gečevski 15, Brewer 22, Stallworth 10, Štimac 6, Stipčevič 3, Johnson 13, Lalić 12, Macura, Barać 2, Prostran
Trener: Aleksandar Petrović

Košarkaši Zadra poraženi su u 3.kolu ULEB kupa na gostovanju u Nizozemskom Den Boshu. Domaći Eiffel Towersi od početka su bili bolja momčad i na kraju zasluženo slavili rezultatom 93-83.

Prva četvrtina 31-25

Zadar je u početku utakmice tri puta poveo. 0-2 pogotkom Johnsona, a zatim koševima Lalića za 2-4 i 4-6. Nakon toga domaći preuzimaju inicijativu i tricom Jaysona Wellsa prelaze u prvo vodstvo na utakmici 9-6. Zadrani su nešto kasnije, tricom Johnsona još jednom uspjeli izjednačiti na 13-13, no Eiffel Towersi tada kreću sa serijom trica i odvajaju se na 7-8 poena razlike, koje će, uz manje oscilacije, zadržati do kraja poluvremena.

Redom su iza linije 6,25 bili precizni Kurtz, Frederiks i Oliver, a nakon dvice Wellsa domaći su došli do najveće prednosti +9, 27-18. Zadar se tricom Gečevskog ipak vraća u igru, a prvu četvrtinu zaključio je Corey Brewer sigurnim izvođenjem slobodnih bacanja za 31-25.

Druga četvrtina 22-19

Druga četvrtina počela je tricama danas vrlo raspoloženih šutera sa obje strane. Brewer je tricom smanjio na 35-30, no istom mjerom uzvraća Stevenson, a uskoro, nakon slobodnih bacanja Tuckera domaći vode +10, 40-30.

Do kraja poluvremena Nizozemci konstantno drže prednost od 6-8 poena, a u posljednjoj minuti tricom Akerbooma odlaze čak i na +11, 53-42.

Nadu u preokret u drugom poluvremenu vratio je Corey Brewer, dvicom za konačni rezultat prvoga dijela 53-44.

Detalj s jučerašnje utakmice iz Den Bosha
Greg Stevenson u skoku s Brewerom (Foto: ANP)
Treća četvrtina 19-13

I u trećoj četvrtini Jayson Wells je nerješiva enigma za zadarsku momčad. Prvo tricom pa dvicom dovodi Towerse do +10, 58-48, a nakon jednog realiziranog slobodnog bacanja Jure Lalića domaći, serijom 7-0, odlaze na 65-49.

Stallworth dvjema dvicama nekako održava Zadar na samo -14, no Akerboom tricom u potpunosti razbija Zadrane i odvodi svoju momčad na 72-55.

Zanimljivo, u inače dobroj šuterskoj večeri, u posljednje dvije minute treće četvrtine samo je Brewer poentirao sa linije slobodnih bacanja i domaći tako u posljednju četvrtinu ulaze sa visokih +15, 72-57.

Četvrta četvrtina 21-26

Posljednju dionicu igre tricom otvara Darrell Tucker i tako oduzima Zadranima i posljednji tračak nade u povratak, te odvodi svoju momčad na +18, 75-57.

Towersi su tako do sredine četvrtine držali distancu od +16, 81-65 u 35. minuti, no Zadar se polako približava i pokušava napraviti senzacionalni preokret.

Prvo mini serijom 5-0 Zadrani dolaze na -11, 81-70, a pred sam kraj utakmice dvicama, prvo Štimca pa Brewera, i na -8, 87-79.

Ipak, Nizozemci su utakmicu zapečatili istim onim oružjem kojim su i došli do velike prednosti - tricom. Kees Akerboom tricom postavalja nedostižnih 90-79 minutu prije kraja.

Nakon slobodnih bacanja Brewera za 90-81, nova trica domaćih, ovog puta Travisa Younga. Konačnih 93-83 postavio je dvicom Shammel Stallworth.

Statistika

Kod pobjednika najefikasniji su bili Jayson Wells sa 21 poenom (3/4 za tricu), te Brandon Kurtz sa 19 (8/11 za dvicu i 5 skokova). Kess Akerboom je zabio 13 (3/3 za tricu), Travis Young 10, a bivši igrač Zadra Dean Oliver 9 poena uz 7 asistencija.

Kod Zadra Corey Brewer je na parketu proveo svih 40 minuta i zabio 22 poena (5/6 za dvicu i 6 asistencija). Kapetan Gečevski pridodao je 15 poena uz 9 skokova, Johnson 13, a učinak Jure Lalića je 12 poena i 5 skokova.

Shammel Stallworth je za nešto više od 28 minuta provedenih u igri ubacio 10 poena (5/6 za dvicu, 0/2 za tricu), te imao po 3 skoka i asistencije.

Pobjede Turowa i Hapoela
U preostale dvije utakmice skupine "I" ULEB kupa dva doista nevjerojatna rezultata. Hapoel Jeruzalem je na domaćem parketu u potpunosti demolirao favorita skupine Kazana rezultatom 107-68 (!!!), dok je u drugom susretu poljski Turow kod kuće svladao Stasbourg sa 66-42.

Gosti su u prvoj četvrtini zabili 14, u drugoj 9, u trećoj 11, a u posljednjoj četvrtini samo 8 poena. Imali su nevjerojatan postotak šuta za tricu, 9% (1/11) i 18 izgubljenih lopti. Valorizacija je na kraju utakmice bila 72-31 u korist domaćina.

Još impresivnija bila je razlika u valorizaciji između Hapoela i Kazana, 145-64. Podatak da su trojica igrača Hapoela (Arnold 28, Bowers 24 i Shason 18) ukupno zabili 70 poena, a cijela momčad Kazana 68 dovoljno govori o omjeru snaga na terenu.