Piše: R. Morović | Objavljeno 17.11.2007 u 23:55.

Suci: Dragan Medan, Damir Basarić i Leo Roglić

KK Borik Puntamika: Dundov, Pijaca 18, Pavić 9, Dražović 8, Dević 7, Mrva 11, Čular 9, Buterin, Jurjević 11, Žorž 13, Krapić 2, Đugum 2
Trener: Ivan Meheš

KK Zabok: Marić 10, Lekić 10, Ivanov 13, Lež 4, Peklarić 8, Devčić 9, Ćosić 13. Lozančić 7, Zadro, Puljak 17, Roginić, Veverec
Trener: Dragutin Crnjević

Kako prokockati 19 poena prednosti s početka treće četvtrine i +6 minutu prije kraja? Jednostavno. Odgovor na to pitanje dali su nam večeras košarkaši Borik Puntakmike, u 5.kolu A-1 lige. Puntamičani su, naime, u Jazinama poraženi od gostiju iz Zaboka i to na, malo je reći, nevjerojatan način.

Prva četvrtina 24-19

Prva četvrtina bila je relativno izjednačena. Nakon početnog vodstva Zaboka 0-4, Borik preuzima kontrolu i vodstvo koje, uz manje oscilacije, zadržava tokom čitave prve dionice igre. Četvrtinu zaključuje Marin Pijaca sigurnim izvođenjem slobodnih bacanja za 24-19.

Druga četvrtina 23-17

Borik dobro otvara i drugu četvrtinu, te pogocima Pijace (4) i Đuguma dolazi do prednosti +11, 30-19. Tada nastupa prva "crna rupa" u igri Puntamičana i gosti serijom 9-0 dolaze na 30-28. Domaći su se ipak uspjeli sabrati i nastaviti tamo gdje su stali nekoliko minuta ranije. Do kraja poluvremena Borik je povećao prednost i na odmor otišao sa 42-36.

Treća četvrtina 21-27

Bolje otvaranje drugog poluvremena trener Ivan Meheš gotovo da nije mogao poželjeti. Nakon dvice Domagoja Devčića Borik radi seriju 15-0 i odlazi na visokih 19 poena razlike 57-38.

Od tog trenutka kao da je na terenu bio neki drugi Borik. Gosti prvo serijom 7-0 smanjuju na 57-45, a nešto kasnije sa 60-49, novom mini serijom 6-0 dolaze na samo pet poena zaostatka, 60-55. Došao je Zabok i na samo -2, no treću četvrtinu zaključuje Marko Žorž tricom sa zvukom sirene za 68-63.

Četvrta četvrtina 22-28

Isti igrač otvara i posljednju četvrtinu, dvicom za 70-63, a nešto kasnije Borik je još jednom imao +7, 78-71. Zabok međutim ne posustaje i ne dopušta domaćima da odu na veću razliku, te na taj način riješe pitanje pobjednika.

Tako su Zabočani došli u mogućnost da u infarktnoj završnici naprave potpuni preokret, onakav kakav se samo u košarci može vidjeti. Dva je puta Pijaca bio na liniji slobodnih bacanja, a u međuvremenu je Devčić zabio dvicu. Na semaforu je, točno minutu prije kraja, svijetlilo 86-80 u korist Borika.

I tada kreće nevjerojatna serija Zaboka na koju su domaći mogli i morali bolje reagirati. Ćosić tricom vraća na -3, 86-83. Prekršaj je ponovno na Pijaci i to su sigurni poeni za +5. Puntamičani kao da nisu ništa naučili iz prethodne akcije i Ćosić ponovno pogađa tricu, ovoga puta je samo -2, 88-86.

Iako se očekivalo da će domaći ponovno loptu dati najboljem izvođaču slobodnih bacanja Marinu Pijaci to se nije dogodilo. Loptu je dobio Jurjević koji pogađa samo jedno, a nakon toga … nova trica Zabočana. Ovoga puta nije Ćosić, nego Puljak, a rezultat je 89-89, trideset sekundi prije kraja.

Logični timeouti jedne i druge klupe, a gosti ovoga puta rade prekršaj na Mrvi. Ponovno je čudno kako Puntamičani nisu loptu uspjeli dodati do Pijace. Mrva pogađa jedno slobodno bacanje, baš kao i Jurjević, a pokazat će se to na kraju kao faktor koji je presudio utakmicu.

Borik vodi 90-89, a do kraja utakmice je manje od 10 sekundi, timeout. Za očekivati je bilo kako će se Puntamičani pokušati braniti i kako gosti ipak ne mogu poentirati 5 napada za redom.

Kako je nakon utakmice rekao trener Borika Ivan Meheš dogovor je i bio da se brani napad, no njegovi igrači slučajno rade prekršaj i Marić odlazi na liniju slobodnih bacanja. Pogađa oba i donosi Zaboku nevjerojatnu pobjedu 90-91. Posljednji napad od 7-8 sekundi domaći nisu realizirali i veliko slavlje Zabočana u Jazinama moglo je početi.

Statistika na kraju utakmice, za Puntamičane potpuno nebitna, kaže da je prvi strijelac utakmice bio Marin Pijaca sa 18 poena (2/2 trica, 8/8 bacanja). Trinaest poena pridodao je Žorž, po 11 Mrva i Jurjević, a 9 poena uz 7 skokova je učinak Ive Pavića.

Kod pobjednika najefikasniji je bio, strijelac trice za 89-89, Ivica Puljak sa 17 poena, Ivanov (8 skokova) i Ćosić dodali su po 13, s tim da je ovaj drugi zabio dvije presudne trice u završnici, a Marić i Lekić na svoj su konto upisali po 10 poena.