Suci: Ilija Belošević (SRB), Aleksandar Glišić (SRB), Bojan Jovanić (BiH)

KK Helios Domžale: Troha 17, Lashkevich 16, Žerak 10, Zalokar 9, Krušič 8, Močnik 7, Ingram 6, Zagorc 6, Krejić 4, Moro, Janža, Mihalič
Trener: Zoran Martič

KK Zadar: Gečevski 26, Brewer 19, Stallworth 1, Štimac 11, Stipčevič 10, Johnson 8, Lalić 4, Macura 2, Barać, Prostran
Trener: Aleksandar Petrović

U 10. kolu regionalne NLB lige košarkaši Zadra ostvarili su sedmu pobjedu. Zadrani su večeras u Domžalama pobijedili domaći Helios rezultatom 83-91 i tako, uoči sutrašnjeg dvoboja Splita i Olimpije, ostali ne trećem mjestu NLB lige sa omjerom 7-3.

Šteta je jedino što je Omar Cook sa 6 poena u posljednjoj minuti donio pobjedu Crvenoj Zvezdi u gradskom derbiju s FMP-om jer bi u slučaju pobjede momčadi iz Železnika Zadar bio na diobi drugog mjesta upravo sa Zvezdom, a iza nedodirljivog Partizana.

Igrači trenera Ace Petrovića u potpunosti su kontrolirali prvo poluvrijeme susreta u Domžalama i na krilima sjajnog Todora Gečevskog na poluvremenu imali sigurnih 7 poena prednosti. Slično su započeli i treću četvrtinu, no ubrzo dolazi do klasične "crne rupe" u igri Zadra i domaći preokreću susret i prelaze u vodstvo.

Imao je Helios u jednom trenutku i 5 poena razlike, pa i vodstvo u posljednjoj četvrtini čak u tri navrata, no Zadar je pokazao kako je ipak iskusnija i kvalitetnija momčad i serijom 9-0 slomio protivnika, te mirno priveo susret kraju.

Prva četvrtina 16-27

Zadrani su odlično otvorili susret i poveli prvo sa +5 (2-7), a uskoro i sa deset poena razlike (7-17). Kada je u 8. minuti kapetan Todor Gečevski zabio tricu za vodstvo Zadra 12-23 bio je to njegov nevjerojatan sedamnaesti poen.

Do kraja četvrtine domaći se nekako drže na pristojnoj distanci, a konačnih 16-27 na kraju prve dionice tricom je postavio raspoloženi Shammel Stallworth.

Druga četvrtina 22-17

Na početku druge četvrtine Zadar sa dvije uzastopne trice Roka Stipčevića odlazi na +15, 18-33, nakon čega se domaći ipak vraćaju na nekih desetak razlike tri minute prije kraja poluvremena. Tada Stallworh još jednom poentira iza linije 6,25 za vodstvo gostiju 27-40.

Helios se, mini serijom 6-0, vraća na samo sedam poena zaostatka, 33-40, a istom će se razlikom otići i na odmor (35-42.)

Treća četvrtina 24-20

Nakon trice Gečevskog na otvaranju 3. četvrtine za 41-49 dolazi do pada u igri Petrovićeve momčadi i Helios u potpunosti preuzima kontrolu nad utakmicom. Domaći prvo mini serijom 6-0 dolaze na samo -2, 47-49, a uskoro na krilima vrlo dobrog Lashkevicha prelaze i u prvo vodstvo na utakmici 54-53.

Uporni Slovenci zaustavili su se tek u 28. minuti kada su imali najveću prednost +5, 58-53. Zadar tada serijom 9-0 (4 Štimac, 3 Stipčević, 2 Stallworth) vraća prednost na svoju stranu (58-62), a u posljednju četvrtinu ulazi sa +2, 62-64.

Četvrta četvrtina 21-27

Nisu domaći bili bezopasni ni u posljednjoj četvrtini, te su u nekoliko navrata čak i vodili, no nakon dvice Domena za 70-69 Helios je stao, a Zadar krenuo u furioznu završnicu.

Gosti ponavljaju seriju 9-0 iz treće četvrtine i vrlo brzo odlaze na nedostižnih +8, 70-78. Imali su Zadrani uskoro i +12 (72-84), no da ne bi sve bilo tako jednostavno Žiga minutu prije kraja vraća Heliosu nadu i -5, 83-88.

Više od toga domaći zaista nisu mogli, a susret je, sigurnim poenima sa linije slobodnih bacanja, zapečatio Andrej Štimac za konačnih 83-91.

Najbolji kod Zadra bio je Gečevski sa 26 poena (4/4 za tricu), 8 skokova i valorizacijom 34, a vrlo dobri bili su Brewer sa 19 poena, te još trojica dvocifrenih igrača: Stipčević (11), Stallworth (11) i Štimac (10 poena, 9 skokova).

Kod domaćina Troha 17 poena, Lashkevich 16 uz 8 skokova.

Kompletnu statistiku pogledajte ovdje.

U idućem kolu Zadrani u Jazinama dočekuju Vojvodinu iz Novog Sada koja je danas bila bolja od Širokog sa 77-69.