NK ZADAR – NK DINAMO 1-2 (poluvrijeme: 1-2)

Pomoćnici: 1. Željko Novosel (Vrbovec), 2. Željko Grgec (Bistra)
Četvrti sudac: Alojzije Šupraha (Kolan)
Delegat Udruge Prve HNL: Cvjeto Bratoš (Dubrovnik)

STRIJELCI: 1-0 Terkeš 13., 1-1 Šokota 35., 1-2 Šokota 40.

ŽUTI KARTONI: Vukojević (45.+1 – oštar start), Čale (72. – oštar start) (Dinamo) ; Ćustić (77.- potezanje protivnika za dres) (Zadar)

IGRAČ UTAKMICE: Tomo Šokota (Dinamo)
NAJBORBENIJI IGRAČ: Danijel Subašić (Zadar)

NK ZADAR (3-1-5-1): Subašić - Batkoski, Parmaković, Puljić – Milin (od 60. Baturina) - Balašković, Surać (kap.), Tomasov (od 54. Mitrović), Župan, Elez (od 70. Ćustić) – Terkeš
Na klupi: Ježina, Bilaver, Mišlov, Rožić
Trener: Dalibor Zebić

NK DINAMO (4-4-2): Kelava - Buljat (od 52. Carlos), Čale, Schildenfeld, Dripić - Pokrivač, Modrić (kap.), Sammir,(od 71. Guela), Vukojević - Mandžukić (od 79. Vrdoljak), Šokota
Na klupi: Bošnjak, Dos Santos, Chago, Vugrinec
Trener: Branko Ivanković

HNL farsa se nastavlja. Tako bi vjerojatno glasio naslov da je sudac Zlatko Šimčić napravio ono što je napravio pred kraj utakmice, a ne u 4. minuti. Ovako su ipak Dinamovi igrači boljom i kvalitetnijom igrom malo ublažili katastrofu koju je Koprivnički sudac napravio već u začetku utakmice.

Što se točno dogodilo? Terkeš je izborio jednu loptu na rubu šesnaesterca, krenuo sam prema Kelavi i onda ga, na nekih desetak metara od gola, Dinamov vratar ruši na način koji nije mogao biti uočljiviji. Vidjelo je to oko 8000 ljudi na Stanovima, vidjeli su to svi prisutni novinari, svi igrači oba kluba, sve osobe vezane uz nogomet koje su danas bile na Stanovima.

Ali sudac Šimčić očito nije. Jedino što mu ide u prilog jest činjenica da je ovakvu pogrešku napravio na samom početku utakmice nakon čega su Zadrani još i poveli, tako da će rijetki na kraju reći da je Dinamo dobio zahvaljujući sucu kao što je to bio slučaju protekle subote u Šibenku.

Oko sokolovo će prosuditi da li je Kelava trebao dobiti i crveni karton, ali jedno je sigurno. Kada je sudac Šimčić već odmahnuo rukom kod jedanaesterca zbog čega onda nije dodijelio Terkešu i žuti karton zbog simulacije. Zaista čudno ali što je tu je, evo kako se utakmica dalje odvijala.

Prvo poluvrijeme

Zadar je krenuo vrlo čvrsto i borbeno, a Dinamo kao da je čekao svoju priliku. Bilo je tu mnogo polušansi kao udarac Šokote preko gola u 7. minuti ili Mandžukićev prodor minutu kasnije, no prvu veliku priliku imali su Zadrani. I iskoristili su je.

1-0 Terkeš 13.

Igrala se 13. minuta kada je kapetan Surać dodao na lijevu stranu do Tomasova koji sjajno prolazi i vraća povratno do Terkeša, a njemu nije problem gurnuti loptu u mrežu za 1-0 i erupciju oduševljenja na prepunim Stanovima.

Zadrani su u tom periodu utakmice igrali puno čvršće i dobro parirali vidljivo kvalitetnijem protivniku. U 17. minuti, nakon pogreške Batkoskog, Sammir je gotovo iz mrtvog kuta s lijeve strane pogodio gredu. U nastavku akcije Mandžukić je sa ruba šesnaesterca pucao preko gola.

Već tada vidjelo se kako je sudac Šimčić potpuno izgubljen na terenu. Gotovo svaki kontakt sudio je u korist Dinama, a potom bi neke, naprosto smiješne situacije, dosudio za Zadrane kao očiglednu kompenzaciju.

S nogometne strane, Dinamo je igrao sve bolje, a Zadar je polako padao. Domaći igrači stajali su sve dalje od protivničkih i to se vrlo brzo osjetilo.

U 19. minuti Sammir je dodao na desnu stranu do Modrića koji nakon dvije tri finte vraća povratnu Sammiru na dvadesetak metara, no njegov udarac Subašić sigurno zaustavlja.

Zadar je, unatoč većem posjedu lopte Dinamovaca, i dalje imao svoje šanse. U 26. minuti Terkeš je ušao u šesnaesterac, no kao da nije htjeo pasti da mu se ne ponovi situacija s početka susreta. Na kraju samo gol aut.

Tri minute kasnije Tomasov je ukrao jednu loptu, dodao do Terkeša, ovaj odmah na desno do Suraća, no modri vratar Kelava ipak je bio brži i u dva pokušaja blokirao zadarskog kapetana.

1-1 Šokota 35.

Ante Puljić ponovno je bio jedan od najborbenijih na terenu, no niti to nije pomoglo Zadranima u 35. minuti. Pokrivač je s lijeve strane dodao na drugu stativu do Mandžukića, koji vraća povratno do Šokote, a ovome sa nekoliko metara nije teško poentirati za izjednačenje. Zadar – Dinamo 1-1.

1-2 Šokota

Domaći su se ipak s pravom nadali kako će na odmor otići s nerješenim rezultatom, no Dinamo je ponovno iskoristio jedini trenutak nepažnje zadarske obrane.

Modrić je u 40. minuti izveo korner s desne strane, Schindelfeld glavom prevacio na drugu stativu, a Mandžukić, isto kao i nekoliko minuta ranije, samo spustio u sredinu gdje je sam bio Tomo Šokota. Drugi lagani pogodak za potpuni preokret Dinama i vodstvo 2-1.

Zadrani su pokušali uzvratiti mini pritiskom odmah nakon pogotka, no pokušaje Terkeša i Tomasova obrana gostiju uspješno je blokirala.

U jedinoj minuti sudačke nadoknade prvoga dijela, nakon bezbroj prekršaja, Ognjen Vukojević konačno dobiva žuti karton i to je bila posljednja akcija u prvom dijelu.

Terkeš je zabio, trčao, izborio penal (nedosuđeni),
no niti to nije bilo dovoljno Zadru za bod
Drugo poluvrijeme

U drugom poluvremenu nastavila se slična priča iz prvoga s tim da se pred kraj utakmice već vidjelo kako Zadranima nedostaje snage.

U 46. minuti Balašković je centrirao s desne strane, a odbijenu loptu Milin je blago poslao ravno u naručje Kelavi.

Četiri minute kasnije Terkeš je dodao na desnu stranu do Suraća koji sa desetak metara pokušava prevariti vratara udarcem na prvu stativu, no Kelava je sigurno otklonio opasnost.

Tada su počele i prve izmjene. Prvo je u 52. minuti Ivanković umjesto Buljata na travnjak poslao Carlosa, a dvije minute kasnije domaći strateg Zebić okreće se igri sa dva napadača. Umjesto polušpice Tomasova, koji je danas bio vidno impresioniran ambijentom, u igru gura mladog napadača Antu Mitrovića.

Dinamo je u tom periodu potpuno umrtvio igru, a trener domaćih uskoro se odlučio na još riskantniju formaciju. Umjesto zadnjeg veznog Milina u igru je u 60. minuti poslao još jednog napadača Matu Baturinu.

Već minutu kasnije iskusni se Mate, nakon centaršuta Balaškovića s desna, našao u dobroj prilici, no nije zahvatio loptu. U nastavku akcije Župan sa dvadesetak metara puca preko gola.

U 67. minuti Modrić je izveo slobodnjak sa 25 metara, Subašić je dobro boksao loptu, a Sammir sa tridesetak metara puca preko gola.

Dvadeset minuta prije kraja susreta Dalibor Zebić sve karte baca u napad. Umjesto lijevog bočnog Ivana Eleza ulazi nešto ofenzivniji Hrvoje Ćustić koji je jedno vrijeme igrao i klasičnu špicu.

Znao je trener Dinama Ivanković da su Zadrani umorni i da će se puno prostora otvoriti u njihovom obrambenom redu, te je upravo zato u 71. minuti uveo brzonogog Guelu umjesto Sammira.

Sudac Šimčić, iako je možda trebao, nije podijelio mnogo žutih kartona. Tek drugi na utakmici dobio je u 72. minuti Hrvoje Čale zbog prekršaja na Terkešu.

I tada u posljednjih petnaestak minuta počinje Subašić show. Idemo redom.

Minuta 74. Guela s lijeva mijenja stranu i dodaje do Mandžukića, ovaj vraća u sredinu do Šokote koji je potpuno sam na desetak metara od domaćeg vratara. Svi su već vidjeli loptu u golu, no ne i Danijel Subašić koji spektakularnom obranom ostavlja domaćima tračak nade u povratak.

Minutu kasnije ista situacija. Ovoga puta kombiniraju Modrić i Guela, a Mandžukić je sam na desetak metara od gola, no i ovoga puta zadarska jedinica je nesavladiva.

U 77. minuti Ćustić dobiva žuti karton zbog potezanja za dres protivničkog igrača, a dvije minute kasnije Ivanković radi svoju posljednju izmjenu. Umjesto Mandžukića u igru ulazi Ivica Vrdoljak.

Zadrani su u završnici djelovali suviše umorno, a svježi Mitrović, Baturina i Ćustić nisu pronalazili put do Dinamova gola Zadrani su djelovali vrlo umorno, a Dinamo miran, čekajući priliku iz kontre. I dočekao ju je u sudačkoj nadoknadi kada se Pokrivač našao sam na desetak metara s lijeve strane Subašićeva gola, no hobotnica sa Stanova ponovno je pokazala vrhunske golmanske sposobnosti.

Konačnih 2-1 i ipak zaslužena pobjeda Dinama, no ne možemo se oteti dojmu kako je događaj iz 4. minute mogao uvelike preokrenuti tijek susreta.

Što bi bilo da je bilo ... nikad nećemo znati.

Zadrani se mogu samo okrenuti idućim prvenstvenim susretima kada konačno igraju protiv nešto slabijih protivnika (Šibenika i Intera), no tim će utakmicama morati pristupiti vrlo oprezno ne žele li da se ova tri uzastopna poraza pretvore u krizu.

Negativne strane

Negativno je u svakom slučaju izgubiti 3 utakmice za redom, pa iako su protivnici Rijeka, Hajduk i Dinamo, to rezultatski ne izgleda nimalo lijepo. Koliko će ova negativna serija utjecati na igrače vidjet će se tek u Šibeniku i Zaprešiću, no Zadrani su u svim ovim utakmicama (osim drugog poluvremena u Splitu) pokazali da znaju igrati i da imaju na čemu temeljiti optimizam za nastavak sezone.

Pozitivne strane

Preko 8000 ljudi na Stanovima i fantastičan ambijent, bez ikakvog incidenta, svakako je za pohvalu. Zadrani su još jednom pokazali koliko vole nogomet i pravim sportskim navijanjem bodrili svoju momčad do posljednje minute.

Igrači, pozitivan je pogodak Terkeša koji će mu sigurno, bez obzira na poraz, biti inekcija samopouzdanja za iduće utakmice. Borbenost se Zadranima ni u kom slučaju ne može osporiti, no u posljednjim minutama se ipak vidjelo da je Dinamo kondicijski puno spremnija momčad i protiv toga se nije moglo.