Povratak pobjedama: Široki Prima pivo – Zadar 79-84
Piše: ZadarSport / Adriaticbasket.com | Objavljeno 13.10.2007 u 19:58.

Stallworthu treba potpora s tribina Foto: Zadarsport

Nakon dva uzastopna poraza, od Budućnosti i Olimpije, košarkaši Zadra danas su, u 4. kolu regionalne NLB Lige, pobijedili momčad Širokog rezultatom 84-79.
Zadrani ipak nisu dopustili da se dva teška poraza pretvore u krizu, a izgleda da je "šok terapija", kako je sam trener Aco Petrović nazvao svoj odlazak i povratak na klupu Zadra, pozitivno djelovala na igrače.

U dvorani Pecara, pred oko 1000 gledatelja, Zadar je bolje otvorio susret, te vrlo brzo došao do prednosti +9 (3-12).
Domaći su se do kraja četvrtine ipak uspjeli rezultatski približiti, te su dvicom Štembergera i tricom Župića okončali prvu dionicu na -4 (16-20).

Slična priča ponovila se i u drugoj četvrtini kada je Zadar vrlo brzo došao do prednosti od 11 poena, a Široki se ponovno uspio vratiti na samo četiri zaostatka.
Tada se budi Rok Stipčević koji pogađa dvije trice i Zadar na poluvremenu zasluženo vodi sa visokih +14 (35-49).

Na početku drugoga dijela Zadar je kako tako održavao prednost, no jasno se vidjelo kako je Široki krenuo puno agresivnije i motiviranije. Rezultat toga bila je i serija domaćih 10-0 kojom su se potpuno vratili u susret na rezultat 57-59.
Johnson tricom, pa Ivan Tomas dvicom uz dodatno bacanje zaključuju četvrtinu, te uoči posljednje dionice igre Zadar ima minimalnu prednost 60-62.

Gosti su bolje otvorili i posljednju četvrtinu, te tricama raspoloženih Johnsona i kapetana Gečevskog otišli na +10 (60-70), nakon čega je uslijedio trominutini period neefikasnosti i čvrstih obrana, bez poena sa obje strane.

I kada su svi već mislili da će Zadrani konačno jednu utakmicu mirno privesti kraju ponovno je došlo do mini krize u igri.

Nakon pogotka Šime Špralje, za 72-75, Ivan Tomas je ukrao jednu loptu, a Štemberger iz kontre brzo poentirao za samo jedan poen zaostatka domaćih, 74-75.

Imao je Široki priliku i za potpuni preokret, no Špralja je u ključnom trenutku napravio korake, a na drugoj strani Stipčević sa crte slobodnih bacanja vraća Zadranima prednost +4 (74-78).
Petnaest sekundi prije kraja Tomas je tricom vratio nadu domaćima, no u samoj završnici Barać sigurno pogađa dva slobodna bacanja i postavlja konačnih 79-84 za vrlo važnu pobjedu Zadra uoči nastavka natjecanja u NLB Ligi.

Najbolji kod Zadra bili su Juby Johnson sa 19 poena (2/2 za tricu), 4 skoka i valorizacijom 22, te kapetan Todor Gečevski sa 13 poena (4/4 za dvicu), 8 skokova i valorizacijom također 22.
Dobru partiju pružili su i Lalić (12), Barać (11), Brewer i Štimac sa po 9 poena, te Stipčević sa 8 i šutom za tricu 2/2.
Shammel Stallworth ponovno je odigrao jako lošu utakmicu. Za 12 i pol minuta provedenih u igri nije zabio niti jedan poen, imao je jedan skok i 2 asistencije, te valorizaciju -2.

Zanimljivo je da se kod domaćina samo šest igrača upisalo u strijelce, a od toga su njih četiri bili glavni nositelji igre Širokog: Siniša Štemberger koji je na parketu proveo svih 40 minuta i zabio 15 poena, Ivan Tomas koji je igrao 15 sekundi manje dodao je 16 poena (3/3 šut za dvicu), 11 asistencija i izvrsnu valorizaciju 24, zatim Željko Župić koji je od 16 poena promašio samo 3 šuta, imao 5 skokova i valorizaciju 20, te konačno najbolji strijelac Zadranin Šime Špralja (20 poena, 5 skokova i valorizacija 18).

Kompletnu statistiku pogledajte ovdje, a prenosimo vam i izjave glavnih aktera sa službenih stranica NLB Lige, adriaticbasket.com .

Trener Širokog Prima piva Tihomir Bujan:

„Čestitam Zadru na pobjedi. Mi smo prekomotno ušli u prvo poluvrijeme. Dugo nam je trebalo da se probudimo. Kad smo u nastavku počeli igrati i stizati prednost, bili smo na pragu preokreta. No, nedostajalo nam je na kraju samo malo mirnoće u završnici.“

Trener Zadra Aleksandar Petrović:

„Za nas je najvažnija pobjeda. Dva boda nam donose mir bar do iduće utakmice. Vidjelo se opet da smo svi pod jednim stresom. Imali smo priliku u četiri-pet navrata prelomiti utakmicu, no nismo uspijevali. Od 9 izgubljenih lopti 6 smo ih izgubili u zadnjoj četvrtini.“

Kapetan Širokog Prima piva Šime Špralja:

„Čestitam Zadru na pobjedi. Mi nsmo na momente igrali dosta dobro. Previše nas je koštalo loše prvo poluvrijeme. U nastavku smo se puno potrošili na stizanje rezultata i nismo imali snage za potpuni preokret“.

Košarkaš Zadra Rok Stipčević:

„Ovo je za nas važna pobjeda, iako još nismo odigrali kako možemo i moramo. Odigrali smo 25 minuta kvalitetno, a čim je Široki podignuo agresivnost imali smo previše izgubljenih lopti“.

Evo i što je u kratkom telefonskom razgovoru nakon utakmice za Zadarsport izjavio sportski direktor KK Zadar Giuseppe Giergia:

"Mislim da smo odigrali jednu kvalitetnu utakmicu ali nam se opet dogodio "blackout" u trećoj četvrtini koja mi je djelovala kao ona iz Jazina protiv Olimpije.
Ipak, ovdje se jasno vidi da imamo kvalitetu i da znamo igrati kako treba.
Jako sam zadovoljan sa igrom Lalića i Gečevskog, a što se tiče Stallwortha on ima jako dobre reference i to je sigurno jedan kvalitetan igrač kojemu treba dati još neko vrijeme.
Treba mu jedna velika podrška, posebno sa tribina i mislim da će on proraditi u dogledno virijeme.
Sada očekujemo utakmicu sa Splitom i nadamo se pobjedi."

U idućem kolu, koje je na rasporedu u srijedu, Zadar je u Jazinama domaćin Splitu.

Poz. Ime kluba Uta. Pob. Por. K+ K- Rat. Bod.