Zadar-Cibona 1-1 : furiozno drugo poluvrijeme

Druga utakmica finala doigravanja Prvenstva Hrvatske

Zadar - Cibona 91-83 (23-21; 19-31; 27-16; 22-15)
Suci:Dubravko Muhvić, Davorin Nakić, Tomislav Vovk

Zadar: Vladović(18), Stipčević(2), Barać(8), Johnson(13), Filipović, Gečevski(17), Čolak(4), Lalić(18), Đugum, Perinčić, English(11), Oršulić
trener: Aleksandar Petrović

Cibona: Wright(6), Warren(8), Kus(6), Krasić(6), Andrić(19), Bader, Žuža, Tomas(4), Rozić(15), Mance(2), Vrbanc, Wisniewski(9)
trener: Dražen Anzulović

Košarkaši Zadra danas su u Jazinama pobijedili Cibonu rezultatom 91-83, te tako izjednačili na 1-1 u finalu doigravanja Prvenstva Hrvatske.
Zadrani su do pobjede došli ponajviše zahvaljujući sjajnom drugom poluvremenu u kojem su, nošeni fenomenalnim navijanjem Tornada, potpuno nadigrali goste iz Zagreba...

Zadar dobro započinje susret, te u prvim minutama ima blagu dominaciju u igri.
U nekoliko navrata zadrani su imali četiri do pet poena prednosti (6-1 ; 9-5 i 11-7), no tada Bariša Krasić radi mini seriju 5-0, te Cibona dolazi do prvog vodstva u utakmici 11-12.
Zadrani su i dalje nešto bolji, no ne dovoljno da naprave značajniju prednost.
Svaki put kada su se domaći pokušavali odvojiti na veću razliku Cibona se vraćala.
Tako je nakon pogotka Baraća za 18-14 tri minute prije kraja prve četvrtine vrlo dobri Krasić tricom vratio Cibonu u igru.

Zadar koševima, prvo Lalića, a potom i Gečevskog ponovno u dva navrata dolazi do plus 4, no zagrepčani četvrtinu završavaju praktički u egalu 23-21.

U drugoj četvrtini nakon slobodnih bacanja Lalića za 25-21, Cibona se budi i ponovno dolazi do neshvatljivog pada u igri domaćih.
Gosti u više navrata imaju prednost od 4-5 poena, dok zadrani s druge strane to vrlo teško prate.
Cibona tako tri i pol minute prije kraja 1. poluvremena dolazi do +10 (37-47), na što Aco Petrović reagira timeoutom.
Do kraja druge četvrtine igra se koš na koš, a Wisniewski u zadnjem napadu prvog poluvremena dovodi Cibonu ponovno do 10 poena prednosti (42-52).

Gosti na početku 3. četvrtine dolaze do najveće prednosti u utakmici. U dva je navrata Cibona, pogocima Andića, vodila sa 12 koševa razlike (42-54 i 44-56).
Tada su zadrani konačno zaigrali borbenije i napravili veliki preokret.
Nagovijestila je to trica, danas izvrsnog Jakova Vladovića, nakon manje od dvije minute igre u drugom dijelu (47-56).
Nakon toga Andrić pokušava vratiti Cibonu na sigurniju prednost (49-58), no tada gosti rade tehničku pogrešlu, te Zadar, serijom Vladovića 5-0, dolazi na samo četiri poena zaostatka (54-58).
Cibona se i dalje pokušava održati u egalu, no Zadar, nošen fenomenalnim Tornadom preokreće utakmicu i na polovici treće četvrtine zaostaje samo 2 poena (64-66).
Tada Jure Lalić prvo blokadom, potom košem uz dodatno bacanje konačno dovodi domaće u vodstvo (67-66) koje neće ispustiti do kraja utakmice.
Pred kraj treće četrvrtine obje su momčadi pomalo nervozne i dekoncentrirane, te je uslijedio period od oko 2 minute igre bez koša.
Aco Petrović, koji je cijelo vrijeme utakmicu pratio sa aut linije, nerijetko i iz terena, tada radi najbolji mogući potez: saziva timeout.
Umjesto Englisha u igru ulazi Barać, te odmah u prvom napadu krade loptu i u kontranapadu zakucava.
Prepune Jazine osjećaju veliki preokret svojih miljenika, te im u tome pomažu fantastičnim navijanjem.
Treću četvrtinu zaključuje Mance slobodnim bacanjima za 69-68, no to neće obeshrabriti domaće na putu ka velikoj pobjedi.
Posljednja četvrtina u potpunosti pripada Zadru.
Nakon samo dvije minute igre domaći već imaju sedam poena prednosti (77-70), prednost koju će sigurno zadržati do pred kraj utakmice.
Tada se nervoza uvlači u redove Vukova i Zadar mirno privodi susret kraju.
Nakon Andrićevih slobodnih bacanja za 82-76, domaći koševima Gečevskog, Baraća i Johnsona rade seriju 7-0 (89-76) i stavljaju točku na i.
Do kraja Zadar pogotkom Vladovića dolazi i do najveće prednosti u utakmici 91-78, a Cibona susret okončava serijom 5-0 koja može samo ublažiti poraz za konačnih 91-83.

slike: Zadar Sport.com