ZAGREB, 28.svibnja 2007.
Dvorana Trnsko
Druga polufinalna utakmica doigravanja Prvenstva Hrvatske

ZAGREB–ZADAR 89-91 (21-23 ;21-23 ;26-16 ;21-29)

Košarkaši Zadra uspjeli su dvokorakom ući u finale doigravanja košarkaškog prvenstva hrvatske.
Naši su košarkaši u vrlo neizvjesnoj drugoj utakmici polufinala u Trnskom savladali domaći Zagreb rezultatom 91-89.
Nakon izjednačene tri četvrtine, u četvrtoj Zagreb u više navrata dolazi do 5-6 koševa prednosti , no u zadnjih nekoliko minuta Zadrani iskorištavaju neiskustvo domaćih i pogotkom Stipčevića u posljednjoj sekundi ulaze u finale u kojem će ih najvjerojatnije čekati Cibona koja večeras igra u Splitu...

Prva četvrtina protječe u egalu. Igra se koš na koš , te je rezultat u 7. minuti 15-15. Raspoloženi su u početku utakmice bili Ante Tomić kod domaćih (12 poena, 2 skoka, 3 oduzete lopte ), te kapetan zadrana Jakov Vladović (10 poena, 3 asistencije).
Zagreb tada radi mini seriju 4-0 koju prekida sjajni Vladović tricom, na što se nadovezuje i English za vodstvo Zadra 21-19.
Do kraja četvrtine Sesar pogađa 2 bacanja za izjednačenje, a Vladović dvicom okončava prvu dionicu vodstvom Zadra 23-21.

Aco Petrović drugu četvrtinu počinje sa Stipčevičem umjesto Vladovića, na što zagrepčani odgovaraju agresivnom igrom po svim linijama što zbunjuje igrače Zadra, te Zagreb ponovno mini serijom 4-0 dolazi do prednosti.
Kao i u prvoj, igra koš na koš nastavlja se i u drugoj četvrtini.
Fenomenalno je, u ovom dijelu, igrao Carl English koji prvo pogađa tricu preko ruke Broylesa, nešto kasnije koš i slobodno bacanje, a potom još 2 bacanja, te praktički sam drži Zadar u egalu sa vrlo solidnim zagrepčanima.

Pet i pol minuta prija kraja poluvremena ulazi Barać za Johnsona te odmah pogađa dva bacanja za +4 zadra (34-30)

Tada se ponavlja slična priča kao i u prvoj utakmici u Zadru. Zagreb tricama Sesara i Garme, te dvicom Kovačevića radi seriju 8-0, te ponovno odlazi na četiri poena prednosti.
To kao da je naljutilo zadrane koji furiozno uzvraćaju serijom 10-0, prvo slobodnim bacanjem Lalića, a potom i sa 3 uzastopne trice.

Nakon koševa Garme i Oršulića, polurijeme okončava Broyles slobodnim bacanjima nakon isteka vremena (46-42).

Drugo poluvrijeme počinje u jakom ritmu, te je rezultat nakon samo dvije minute već 51-49 za Zadar.
Tada nakon serije trica ( Johnson i English za Zadar i Broyles za Zagreb), domaći preuzimaju kontrolu nad utakmicom, te pogotkom Tomića dolaze u vodstvo, koje će, uz nekoliko izjednačenja, ispustiti tek u posljednjoj sekundi.
Uslijedilo je konfuzno razdoblje igre sa puno prekršaja i slobodnih bacanja, a četvrtinu Zagreb okončava, prvo fenomenalnom akcijom u 3 poteza koja završava zakucavanjem, što malobrojnu publiku podiže na noge, a potom dvicom Vrsaljka za +6 na kraju treće dionice igre.

Zadar loše otvara posljednju četvrtinu , igra vrlo neorganizirano u napadu, dijelom i zbog presinga Zagreba, no domaći u početku ne uspijevaju to iskoristiti.

Tada tehniču pogrešku radi Čolak, te Babić pogađa 2 bacanja za plus 7 domaćih.
U idućih nekoliko minuta samo English i Lalić drže zadrane u igri, no ulaskom Zadravca 5 minuta prije kraja, koji odmah pogađa tricu (sam na šutu!,) Zagreb ponovno odmiče na 5 poena razlike (76-71)
Lalić i English i dalje pokušavaju sami vratiti Zadar u utakmicu, no Josip Sesar u dva navrata vraća Zagreb na plus 5.
Prenosimo vam detaljno posljednje minute utakmice:

-Lalić 2 bacanja za 76-73
-Sesar solo akcija 78-73 ; manje od 4 minute do kraja
-Zadar loše organizira igru, 3 sekunde do kraja napada aut je za Zadar i Aco Petrović zove timeout nakon kojega English sa sirenom pogađa tricu
-Sesar koš i bacanje vraća na 5 razlike
-5. osobna prvo Jure Lalića (11 koševa), a potom i Čolaka
-Sesar 1 bacanje za 82-77 2 i pol minute do kraja
-English 1 bacanje 82-78
- Asistencija Zadravca za Babića koji zabija za plus 6 (84-78)
-Oršulić dvica za 84-80 , 2 minute do kraja
-1 bacanje Babića, pa trica Stipčevića za 85-83
- 1,24 do kraja . Zadar ima loptu. Timeout.
- Johnson tri poena za vodstvo Zadra 86-85
- Tomić s dva bacanja vraća Zagreb na plus 1
- trica Stipčevića za 89-87
- Tomić izjednačuje na 89-89

I tada posljednjih 25 sekundi i uzbuđenja kakva samo košarka može ponudit.
Nerješen rezultat, timeot i lopta za Zadar.
Loptu u ruke uzima mladi play Zadra Rok Stipčević, zadržava je do posljednje sekunde i sjajno pogađa za pobjedu Zadra i ulazak u finale sa čistih 2-0.

Nakon utakmice različito raspoloženje kod trenera Jusupa i Petrovića:

Trener Zagreba Danijel Jusup: "Fali nam disciplne u igri, mlada smo momčad koja dosta griješi, naročito taktički. Ako mislimo pobjeđivati ovakve utakmice treba ispraviti neke detalje."

Trener Zadra Aleksandar Petrović: "Drago mi je zbog Stipčevića jer je izuzetan radnik i
unio je samopouzdanje u momčad. Nismo mogli kvalitetno napadati u zoni jer nije bilo glavnog taktičara Gečevskog. Pokazali smo da imamo mentalnu kvalitetu.
Prihvatio sam Jusupovu rukavicu sa 4-5 malih i mi smo zahvaljujući Roku dvokorakom ušli u finale."
Za kraj Aco se našalio rekavši da Gečevski zahvaljuje hrvatskoj televiziji što su termin za finale premjestili u nedjelju tako da imaju dan više odmora.

Najbolji strijelci kod Zadra bili su English (35) i Johnson (16), a kod Zagreba Tomić (25) i Sesar (14).

Slika: zadarsport