Beskućnici žive u potleušici sa štakorima i mačkama
Piše: Zadarski List | Objavljeno 23.2.2012 u 14:04.
ZDNews.hr

Narodnilist


Zadarski gradonačelnik Zvonimir Vrančić iskoristio je aktulani sat jučerašnje 30. sjednice Gradskog vijeća Zadra kao bi obavijestio vijećnike da su u državnom proračunu osigurana sredstva za nastavak projekta trajektnog terminala i luke Gaženica. Također, nastavlju se radovi na gradnji Poliklinike, a ovih dana bi trebala početi i ugradnja pročišćavača zraka na uređaju za pročišćavanje otpadnih voda na Ričini. Očekuje se da će montaža filtera potrajati oko tjedan dana nakon čega bi nestao nesnosni smrad koji je okolne stanare podigao na noge.
Bulevar kao koncentracijski logor

Žljko Mikin se spomenuo i plinofikacije ulice Ivana Zadranina i njenog spoja na Bulevar govoreći da je glavna pješačka spojnica istočnog dijela grada okovana i ograđena te izgleda kao koncentracijski logor jer koncesionar nije napravio posao. Uz to, Mikin se upitao znaju li konzervatori i arheolozi da su uz zaštićeni zid nekadašnjeg akvadukta pronađene grobnice. Dogradonačelnik Kasap mu je odgovorio da koncesionar, tvtka EVN Croatia, ima obvezu nakon polaganja plinovoda, vratiti zemljište u prvobitno stanje i da je najvjerojatnije, zbog proteklih loših vremenskih uvjeta, bilo nemoguće u roku završiti radove u ulici Ivana Zadranina. Također, Kasap ne vjeruje da EVN bilo što nezakonito radi u tom prostoru.

HDZ-ovka Maja Pletikosa osvrnula se na već devet godina neuređeni okoliš POS-ovih zgrada na Smiljevcu koji, zbog velikog broja kafića na tom području, svakodnevno dodatno uništavaju razna teretna vozila, a stanari nemaju gdje parkirati svoja vozila. Štoviše, Pletikosa ima dojavu da taj prostor sve više postaje neformalna "pijaca" vozila. Zamjenik gradonačelnika Darko Kasap je rekao da bi do kraja ljeta trebali početi radovi na fazi izgradnje kolektora visokih zona od Bulevara pa sve do pročišćivača Ričina, kad će se urediti i dio oko spomenutog prostora ulice Petra Skoka kojom inače prolazi trasa kolektora. No, kako kaže gradski pročelnik za graditeljtsvo Matko Segarić, u okviru pokrenutih izmjena i dopuna PP Smiljevac koje su u tijeku, uredit će se ne samo okoliš POS-ovih zgrada nego i prilaz OŠ Smiljevac za čije se barem privremeno rješenje zalagao HDZ-ov vijećnik Denis Karlović.
Problem beskućnika

Kad će se beskućnici maknuti iz neposrednog susjedstva pučke kuhinje, zanimalo je Maju Pletikosu koja je ustvrdila da će zbog neadekvatnih uvjeta življenja u razrušenoj potleušici, sigurno doći do zaraze. Na drugu stranu, mjesta u obližnjem Caritasovu prenoćištu Sv. Vinka Paulskog, po Maji Pletikosi ima i za one koje žive u neljudskim uvjetima do same pučke kuhinje. Zamjenik gradonačelnika Dražen Grgurović je rekao da će se to riješiti u sklopu realizacije izgradnje sveučilišnog Kampusa. Međutim, rušenje nastambe koju koriste beskućnici košta oko 200.000 kuna. Taj odgovor stranačkog kolege nije zadovoljio HDZ-ovu vijećnicu koja upozorava na hitnost rješavanja te situacije u kojoj beskućnici žive sa štakorima i mačkama svega dva metra od kuhinje u kojoj se hrane.
Kažnjeni oni koji malo troše

Omerka Šarić Frantin iskazala je nezadovoljstvo starijih građana koji žive u samačkim domaćinstvima i koji se, zbog načina obračuna potrošnje vode, kažnjavaju jer malo troše vode. Naime, zakonskom odredbom koju moraju ukalkulirati svi vodovodi u državi, na fiksini dio računa dodaje se i onaj o potrošenim kubicima vode. Po tom izračunu, kaže SDP-ova vijećnica, oni koji troše do 3 kubika vode, kažnjavaju se zbog svoje štedljivosti u odnosu na one koji troše preko šet kubika i kojima se zapravo tri kubika opraštaju na računu.

Darko Kasap joj je odgovorio da Vodovod mora skrbiti zbog vikendaša i turista i o onom dijelu sustava koji se koristi svega nekoliko mjeseci godišnje te smatra da je upravo ovaj način naplate pravedniji. Omerki Šarić replicirano je iz klupa da isti sustav primjenjuju telefonski operatori koji zapravo stimuliraju potrošnju. No, jedno drugo pitanje SDP-ove vijećnice naišlo je na plodno tlo. Naime, Omerka Šarić Frantin se zapitala tko to ne voli Veslački klub Jadran kad mu je od odobrenih 900.000 kn u tri godine, isplaćeno svega jedna trećina sredstava. U ime Grada ispričala se resorna pročelnica Grozdana Perić koja je rekla da sporstki klubovi nisu adekvatno i u točnom razmjeru namireni. Tako je najviše zakinut Veslački klub Jadran, ali Perićeva nije propustila reći da je unatoč teškim vremenima, od planiranih 20,5 milijuna kuna za sport Grad Zadar isplatio 18,3 milijuna.

Podijeli s prijateljima
KOMENTARI
Komentari na portalu se objavljuju u realnom vremenu i ZDNews.hr se ne može smatrati odgovornim za izrečeno, napisano ili objavljeno. Prilikom objave komentara, zabranjeno je svako vrijeđanje, psovanje i(li) klevetanje bilo koje vrste. Komentari s takvim sadržajem bit će izbrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim službama.
mojtv.hr - kompletan tv program
Copyright © ZDNews.hr. Sva prava pridržana.