Autor kolumne: Prof. Josip Bepo Bajlo
Objavljeno 14.9.2007 u 0:17

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Zadarsport.comProfesor Josip Bepo Bajlo / Kada smo završili natjecanje u jedinstvenoj drugoj ligi nismo izborili direktan plasman u 1.HNL jer je Inter bio ispred nas, međutim, kao drugoplasirani, imali smo pravo na kvalifkacije sa jedanaestom momčadi 1.HNL, a to je bila Pula. Za nas je to bio jedan veliki izazov i mislim da smo se u tom desetodnevnom periodu prije prve utakmice u Zadru izvrsno psihički i fizički pripremili.

Velika pobjeda nad Pulom i ulazak u 1.HNL

Pratio sam te pripreme od jutra do večeri jer se treniralo po dva puta dnevno u grupama i vidilo se da su igrači imali htijenje, volju i želju da ostvare rezultat koji je bio pred njima, a to je pobijediti Pulu u Zadru, odnosno ne izgubiti u Puli. Prvu smo utakmicu riješili u svoju korist sa 3-0 sa jednom brilijantnom utakmicom koju smo odigrali vrhunski i to je bila jedna od boljih partija u tom proljetnom periodu uključujući i drugu ligu. Tada smo, četiri dana kasnije, išli na uzvrat gdje je Pula još uvijek bila u jednom šoku i mi smo to odlično iskoristili.

Moram priznati da sam se, nakon vodstva Pule 1-0, malo bojao za konačni rezultat ali sam imao puno povjerenje u igrače.
Ušli smo malo u strahu i primili smo nesmotreni gol ali smo izdržali dominaciju Pule prvih dvadesetak minuta posebno zahvaljujući volji i želji igrača, a i Subašiću koji je izuzetno dobro branio i izvukao momčad. Kasnije, kada smo pri kraju prvog poluvremena izjednačili, bila je samo formalnost privesti utakmicu kraju.

Pripremni period i slaganje momčadi

Poslije te utakmice uslijedila je pauza, anliza prvenstva druge lige i tih kvalifikacijskih utakmica. Normalno je da nismo bili zadovoljni s nekim igračima kojih smo se odrekli, te smo napravili selekciju i doveli adekvatna pojačanja: Parmakovića, Eleza, Baturinu, Balaškovića, golmana Vukovića i kasnije Ćustića da dupliramo poziciju lijevog bočnog jer smo uvijek tvrdili kako je Tomasov puno korisniji u veznoj liniji i bilo bi šteta da igra na boku.

Iza nas bila je duga sezona, nismo imali previše vremena i sve smo rješavali u hodu. Prva liga je počela vrlo rano, praktički nikad ranije zbog Europskog prvenstva i sve smo morali raditi užurbano, ali vrlo mudro i pametno da ne bi pogriješili jer više nije bilo vremena da se te pogreške isprave.

Krenuli smo na pripreme. Prvu fazu smo odradili u Zadru, a drugu na Bjelolasici no, na našu nesreću, u tom periodu nije bilo ekipa za odigravanje pripremnih utakmicu jer su se praktički svi «preselili» u Sloveniju. To je bio jedan hendikep ali ja sam razgovarao sa ljudima u stručnom stožeru i upravi i rekao kako će forma i igra momčadi sigurno rasti iz utakmice u utakmicu, što se na našu sreću i obistinilo. Mi smo do sada polučili jedan veliki rezultat.

Prva tri kola "samo" 2 boda

U prvom kolu na Stanovima dočekali smo Hajduk. Bila je velika euforija u gradu, 10 000 ljudi na stadionu i nama, kao povratnicima u prvu ligu, nije bilo baš lako posebice jer nismo znali kakva je kvaliteta klubova. Mi smo pratili zbivanja u prvoj ligi ali najbolje se to osjeti na vlastitoj koži. Malo smo se pribojavali našeg rasporeda, Hajduk i Dinamo u prva dva kola. S Hajdukom smo polučili dobar rezultat, dok s Dinamom nismo, no zapravo nismo puno ni očekivali od te utakmice.

Mi smo otišli u Zagreb odraditi jednu kvalitetnu utakmicu, što smo i napravili, no Dinamo je danas mnogo moćniji od nas i nismo im mogli parirati.

Onda nam je došao Šibenik protiv kojega smo odigrali možda i najslabiju utakmicu u dosadašnjem dijelu prvenstva.
Šibenik je kaznio našu neopreznost sa dva pogotka, no naši su igrači pokazali jednu upornost i karakter i vratili se u igru pogocima Tekeša iako smo do 82. minute gubili 0-2.
Za nas je taj remi bio poput pobjede upravo zbog tog velikog povratka.

Četiri velike uzastopne pobjede

Nakon toga na Stanove nam je došao Inter i mi smo u toku tjedna prije utakmice imali nekoliko razgovora sa igračima, pojedinačno i grupno, gdje smo ih psihički vratili i podigli. Protiv Intera smo odigrali brilijantno i glatko pobijedili sa 3-0. Već tada se vidilo da ova ekipa ima jednu konturu, formu, sadržaj igre gdje se zna tko ima kakve zadaće unutar ekipe ponajviše zahvaljujući stručnom stožeru koji je sve to znao ukomponirati.

Nakon toga smo gostovali u Vinkovcima kod Cibalije gdje smo se išli nadigravati, no nismo se nadali da ćemo osvojiti sva tri boda. Sve se poklopilo i moram priznati da zapravo davno nisam gledao Zadar da je odigrao tako jedno dobro poluvrijeme. Poveli smo sa 2-0 iako su oni u prvih 7-8 minuta imali dvije stopostotne prilike, no jednu je obranio Subašić, a drugu su oni promašili.

Drugo poluvrijeme nismo ušli onako kako treba. Oni su krenuli "va bank" kako bi pokušali preokrenuti utakmicu, imali su nekoliko dobrih prigoda, no tu je naša obrana, na čelu sa Subašićem, brilijantno odradila svoj dio posla.
Kako je utakmica odmicala mi smo se polako vratili u igru, pri kraju čak i dominirali i polučili rezultat koji nam je dao krila.

U idućem kolu ugostili smo Osijek, jednu vrlo kvalitetnu i respektabilnu ekipu sa visokim ambicijama. Tu smo utakmicu dobili sa 5-1. Povezali smo dva sjajna poluvremena i odigrali jednu utakmicu kakva se ne pamti.
Jednu ekipu kao što je Osijek smo potpuno nadigrali i cijela je momčad odigrala odlično. Od tada imam puno povjerenje u ovu ekipu i mislim da ona može puno toga dati.

Nakon toga smo gostovali u Čakovcu kod Međimurja koje je u međuvremenu doživjelo neke promjene u stručnom stožeru. Umjesto Anića za trenera su doveli Bedia čime su htjeli postići taj jedan pozitivan šok, međutim, mi smo ušli vrlo kvalitetno u tu utakmicu, poveli sa 2-0 i imali igrača više.
Tada je Milardović iz jednog prekida smanjio na 2-1 i bili smo malo u panici. No pred kraj poluvremena, u jednoj sjajnoj akciji i kombinatorici, lopta je došla do Suraća koji je zabio za 3-1 i tako smo mirniji otišli na odmor.
U drugom poluvremenu malo smo se opustili, mislili smo da je utakmica gotova i tada je Šaranović smanjio na 3-2, te smo ponovno bili malo u panici.

Ipak, oni su tada izgubili raspored na terenu, a mi smo napravili nekoliko kontri i pri kraju je Štefančić iz jedna takve kontre zabio za 4-2 i riješio utakmicu.
Drago mi je da je u završnici ušao u Baturina i vratio se u momčad i mislim da ćemo u idućim utakmicama imati puno koristi od njega.

Reprezentativna pauza uoči Zagreba

Mislim da nam je ova stanka zbog reprezentcije dobro došla ali trenerski i stručno gledajući mislim da je bi nam bolje bilo da smo odmah nastavili prvenstvo.
Mi smo bili u jednoj euforiji, dok je Zagreb bio u jednoj teškoj situaciji, u agoniji sa tri uzastopna poraza i jednim nerješenim, te su već razmišljali o nekakvim promjenama unutar stučnog stožera.

Međutim sada se Zagreb digao, iako se ja nadam da smo se i mi digli, još više nego prije. Ipak mislim da smo igrali prošle subote Zagreba bi sigurno pobijedili.
Ovu stanku smo iskoristili da ekipu pošaljemo van grada jer u gradu vlada velika euforija, veliki pritisak. Igrači su bili na Velebnom gdje su obnovili motoričke sposobnosti.
U subotu smo odigrali utakmicu protiv Paklenice gdje mislim da su svi igrači dobili svoju minutažu i pokazali jednu kvalitetu što je i normalo s obzirom na protivnika koji igra u županijskoj ligi.

Nakon utakmice s Polačom u utorak polako se povlačimo i ekipa se osvježava. Dočekat ćemo Zagreb pred punim tribinama i ja se nadam da ćemo pobijediti iako smo svjesni da će to biti izuzetno teško. Ovom prigodom uprava je donijela odluku gdje će jedan dio prihoda otići obiteljima poginulih i stradalih vatrogasaca. Mislim da će publika u subotu vidjeti jednu pravu i kvalitetnu utakmicu.

Mi smo sa Zagrebom već odigrali jednu utakmicu nakon povratka s Bjelolasice i mislim da je Zagreb jedna vrlo kvalitetna ekipa. Iako su izgubili Mandžukića i Vrdoljaka imaju dovoljno kvalitetnih igrača da ih nadomjeste. Mislim da ih možemo lako dobiti ako spriječimo Lovreka.